IFA 2018: Huawei prezentuje nowy układ do smartfonów - Kirin 980. To najszybszy procesor mobilny na świecie

Huawei prezentuje wyczekiwany procesor, który napędzi nowe flagowe smartfony firmy. To pierwszy model produkowany w nowym procesie technologicznym. Ma być aż o 20 proc. szybszy od poprzednika, ale także bardziej przyjazny dla baterii.

O nowym Kirinie 980, a więc autorskim procesorze od Huawei mówiło się już od dłuższego czasu. Już kilka miesięcy temu wyciekła grafika sugerująca, że flagowy Kirin przebije wszystkie dotychczas pokazane procesory mobilne.

Podczas pierwszego dnia targów IFA 2018 w Berlinie Chińczycy nareszcie pochwalili się nowym układem Kirin 980. To pierwszy na świecie komercyjny procesor produkowany w najnowocześniejszym, 7-nanometrowym procesie litograficznym.

Oznacza to, że na płytce krzemowej o powierzchni 1 centymetra kwadratowego umieszczono aż 6,9 miliarda tranzystorów, o 1,6 razy więcej w porównaniu do Kirina poprzedniej generacji.

Kirin 980 to 8-rdzeniowa konstrukcja oparta o cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A55 o taktowaniu 1,8 GHz oraz cztery bardzo wydajne rdzenie Cortex-A76 - dwa o taktowaniu 1,92 GHz i dwa pracujące z maksymalną częstotliwością 2,6 GHz.

Kirin 980Kirin 980 fot. Bartłomiej Pawlak, Berlin / Next.Gazeta.pl

Podobnie, jak miało to miejsce u poprzedników, procesor będzie wykorzystywał jedynie wybrane rdzenie, ograniczając pobór prądu. W przypadku potrzeby zapewnienia najwyższej wydajności będzie z kolei uruchamiał wszystkie rdzenie jednocześnie.

Przykład? Słuchanie muzyki będzie wymagało uruchomienia jednego rdzenia Cortex-A55, a mało wymagająca gra - czterech takich rdzeni. Najbardziej zaawansowane tytuły mobilne będą z kolei napędzane wszystkim rdzeniami pracującymi jednocześnie.

Niestety producent nie pochwalił się wynikami z testu AnTuTu. Wiemy natomiast, że Kirin 980 ma być aż o 20 proc. wydajniejszy od poprzednika przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii z akumulatora o 40 proc. Będzie też wydajniejszy od najmocniejszego układu od Qualcomm - Snapdragona 845.

Kirin 980 dostał również nowy procesor graficzny Mali-G76, który zapewnia o 46 proc. więcej mocy obliczeniowej niż stosowany w Kirinie 970 Mali-G72. Jest też wsparcie dla LTE kat. 21 z maksymalną prędkością przesyłania danych 1,4 Gb/s. Po raz pierwszy znalazł się tu również modem 5G.

Nowy układ Chińczyków ma również poprawić zasięg sieci komórkowej w miejscach, gdzie często go gubimy, np. windzie, metrze czy pociągu. Kirin 980 zaoferuje również najszybsze Wi-Fi, jakie kiedykolwiek mieliśmy w smartfonie.

Kirin 980Kirin 980 fot. Bartłomiej Pawlak, Berlin / Next.Gazeta.pl

Pomoże również w obsłudze aparatu w nowych smartfonach Chińczyków. To pierwszy układ z podwójnym dedykowanym procesorem NPU odpowiedzialnym za obsługę sztucznej inteligencji. Ma to jeszcze bardziej udoskonalić możliwości sztucznej inteligencji podczas fotografowania.

Kirin 980 ma o 46 proc. większą przepustowość danych oraz oferuje nową technologię składania obrazów HDR, umożliwiając zmianę kontrastu na wybranych częściach fotografii. Ma także poprawić redukcję cyfrowego szumu w słabych warunkach.

Pokazany dziś Kirin 980 napędzać będzie najlepsze smartfony firmy przez następny rok. W pierwszej kolejności trafi do Mate’a 20, który zostanie pokazany w połowie października. Następnie zostanie też zaimplementowany w następcy flagowego dziś Huawei’a P20 i P20 Pro.

---

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o: