Google Chrome z nowym designem. Zmienił się wygląd, ale dodano też kilka funkcji

Google odświeżył swoją flagową przeglądarkę internetową. Poza nowym, bardziej estetycznym designem pojawiło się również kilka funkcji. Do najświeższej wersji Chrome mają już dostęp wszyscy internauci.

O nowym designie, który szykuje Google informowaliśmy już w połowie sierpnia. Wtedy odświeżenia doczekał się Chrome w bardzo wczesnym wydaniu Canary, dedykowanym deweloperom. Udało nam się jednak zainstalować i przetestować przeglądarkę bez żadnego problemu.

Teraz nowy design z wydania Canary trafił już do najnowszej stabilnej wersji Chrome oznaczonej numerem 69. Wydanie to mogą już zainstalować wszyscy internauci. Wprowadzenie nowości w Chrome zbiegło się z 10. urodzinami przeglądarki. Co się zmieniło?

Google Chrome 69Google Chrome 69 fot. screen

Najbardziej w oczy rzucająca się mocno odświeżony design kart. Zlewają się one z polem otaczającym pasek adresu. Wyeliminowano też ostre krawędzie. Dominują krągłości, a animacje są znacznie bardziej płynne i przyjemne niż w obecnej wersji.

Google postawił więc na wygląd zgodny z najnowszym Material Design. Zmieniono przede wszystkim kolorystykę z szarej na białą. Ten kolor dominuje tu zresztą niemal wszędzie.

embed

Przeniesiony został też przycisk do konta bieżącego użytkownika, który znalazł się tuż obok paska adresu. Jego kliknięcie daje też dostęp do ustawień haseł, form płatności i adresów. W poprzedniej wersji przejście do nich z tego miejsca nie było możliwe.

Dwie przydatne funkcje

Ciekawą funkcję dodano także samego do paska adresu. Podczas wpisywania haseł Google od razu odpowie na wybrane pytania. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni otwierać nowej karty i wyszukiwać frazy w Google.

Dodatkowo, jeśli wyszukamy konkretną stronę internetową, Chrome podpowie czy nie jest już otwarta w jednej z kart. Ma to wyeliminować przypadkowe dublowanie witryn w przeglądarce. Ta funkcja będzie się jednak aktywować dopiero przy 24 otwartych kartach.

embed

Kolejna nowość przyda się szczególne tym, którzy mają problem z wymyślaniem i zapamiętywaniem skomplikowanych haseł. W Chrome zostanie wbudowany generator haseł.

Będzie to ciąg znaków generowany przez przeglądarkę, który ma być unikatowy i trudny do złamania. Za każdym razem Google zaproponuje oczywiście zupełnie inne hasło. Dodatkowo automatycznie zapisze je w przeglądarce i na koncie Google, aby przy następnym logowaniu hasło zostało wpisane automatycznie.

Jak skorzystać z nowości? W polu do wpisania nowego hasła pojawi się propozycja wpisania sugerowanym hasłem. Po kliknięciu pole zostanie uzupełnione wygenerowanym ciągiem znaków, a hasło zapisane.

embed

Jak na razie z obydwu funkcji nie udało nam się skorzystać pomimo obecności Chrome'a w wersji 69. Możemy spodziewać się ich jednak w najbliższych dniach.

Warto zaznaczyć, że nowości wprowadzone własnie w Google Chrome pojawią się zarówno w wersji na komputery, jak i systemy mobilne - Androida i iOS. Nowe funkcje również mają działać z poziomu Chrome na smartfonach.

---

W supermarketach jest wiele kas, ale do której się ustawić, by nie czekać zbyt długo?

Więcej o: