Sprawdź, czym oddychasz. Aplikacje smogowe, które warto mieć na smartfonie

Daniel Maikowski/Next.gazeta.pl
Aura za oknem staje się coraz bardziej zimowa, a to oznacza nie tylko deszcz, śnieg i niższe temperatury, ale także smog, który jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Prezentujemy trzy aplikacje, dzięki którym dowiecie się więcej o jakości powietrza, którym oddychacie.

AIRLY - Aplikacja działa w oparciu o sieć własnych czujników i prezentuje dane na temat ogólnej jakości powietrza, stężenia "zabójczych" pyłów PM 2,5 i PM 10, jak również temperatury, wilgotności czy ciśnienia atmosferycznego. 

JAKOŚĆ POWIETRZA W POLSCE - Aplikacja zbiera dane ze stacji pomiarowych, a wyniki tych pomiarów są prezentowane w sześciostopniowej skali - od "bardzo dobrej" do "bardzo złej" jakości powietrza.

PLUME - Aplikacja nie tylko prezentuje aktualne dane na temat stężenia pyłów PM 2,5 oraz PM 10, ale również prognozę dotyczącą jakości powietrza w kolejnych dniach. 

Naszą ocenę tych aplikacji znajdziesz w wideo powyżej.

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (33)
Aplikacje smogowe, które warto mieć na smartfonie
Zaloguj się
 • avtandil

  Oceniono 11 razy 9

  A jakaś pełniejsza wersja artykułu dla tych, co jeszcze umieją czytać?

 • 3x666

  Oceniono 14 razy 8

  Gdzie Kanarek ?

 • telewy2

  Oceniono 10 razy 6

  Te aplikacje są niepotrzebne. Wiem co mówię, sam niedawno widziałem film nakręcony przez ministerstwo, a oni by nie kłamali, i tam była Polska pokazana cała zielona i bez smogu ;)

 • mjunhy

  Oceniono 3 razy 1

  Górnicy ci najwięksi truciciele dostali właśnie barbórki, należą im się trzynastki i czternastki i przywileje emerytalne mimo że nas trują wszystko im się należy więc ja nie mam wątpliwości iż dbanie o ekologię jest tylko jakimś żartem. To właśnie dzięki górnikom mamy bardzo drogi prąd i bardzo im dziękujemy że nie stać nas na ekologię. Jeśli ci co sprowadzili do polski tysiące ton śmieci i spalając je na wysypiskach nie zostali ukarani to ekologia jest fikcją bo prąd i gaz drożeją a zarobki na poziomie minimalnej krajowej - głodowej i tylko bogatych stać na luksus.

 • rasta-mw

  Oceniono 3 razy 1

  są jeszcze społeczne czujniki np. polska.maps.luftdaten.info/#7/52.151/20.780 gdzie widać jak nasz kraj wygląda na tle innych europejskich państw lub trochę mniej popularne opensensemap.org

 • kantrzyn

  0

  A strona Looko2 polskiego producenta czujników smogu?

 • pkly

  Oceniono 2 razy 0

  Polecam zestawienie aplikacji smogowych na: powietrze.malopolska.pl/jakosc-powietrza/aplikacje/

 • mkobek

  0

  Fakt, aplikacje są przydatne. Warto wiedzieć, czym się oddycha. A ze swojej strony można na okna założyć specjalne filtrujące ramki, które sprawią, że mimo złego stanu powietrza będzie można spokojnie i bez obaw o smród wietrzyć mieszkanie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX