Orange wprowadza elektroniczne karty SIM. To pierwszy operator w Polsce

Orange poinformował właśnie o wprowadzeniu unikatowego na polskim rynku rozwiązania. Będzie oferował karty eSIM, dzięki czemu skorzystamy z numeru telefonu bez posiadania fizycznej karty. Na to rozwiązanie czekaliśmy w Polsce od dawna.
Zobacz wideo

Elektroniczną wersję karty SIM zwaną eSIM w Orange mogą już zamawiać klienci indywidualni opłacający abonament i korzystający z numerów na kartę oraz klienci biznesowi.

Na razie tylko dla trzech smartfonów

Wybierając eSIM jako kartę główną do numeru telefonu użytkownicy nie poniosą żadnych kosztów. W ramach promocji Orange oferuje też bezpłatne przejście z tradycyjnej karty SIM na eSIM 5 razy w ciągu miesiącu (lub danym okresie rozliczeniowym). Każda kolejna wymiana będzie kosztować 25 złotych.

Niestety, przynajmniej na razie wybór smartfonów, na których skorzystamy z eSIM jest bardzo ograniczony. Pomarańczowy operator zagwarantował wsparcie jedynie dla trzech najnowszych modeli iPhone'ów - iPhone'a XS, XS Max i XR. Fani urządzeń z Androidem nie mają więc powodów do radości.

Firma obiecuje jednak umożliwić korzystanie z karty eSIM na smartwatchach już na początku przyszłego roku, a "w przyszłości także na innych urządzeniach mobilnych". Niestety nie ujawnia jakie konkretnie modele urządzeń zostaną objęte wsparciem dla eSIM.

To pierwsze kroki eSIM w Polsce

Pomimo że technologia eSIM istnieje od 2016 roku, do tej pory w Polsce nie mogliśmy skorzystać z tego rozwiązania. Orange jest pierwszym operatorem nad Wisłą, który zdecydował się na wprowadzenie eSIM do oferty.

Być może ten krok sprawi, że eSIM do swoich ofert wprowadzą również kolejne firmy. Możliwość obsługi elektronicznych kart SIM ma już bowiem wiele urządzeń, ale do rozpowszechnienia się nowego standardu potrzebne jest też wsparcie operatorów.

Karty eSIM dostępne w OrangeKarty eSIM dostępne w Orange fot. Orange

Do czego przyda się eSIM?

Karta eSIM jest wirtualnym odpowiednikiem tradycyjnej fizycznej karty SIM. Użytkownicy eSIM nie muszą umieszczać karty w dedykowanej szufladce w smartfonie. Wystarczy zeskanować otrzymany od operatora kod QR przypisując swój numer do danego urządzenia.

Tym samym na wspomnianych modelach iPhone'ów możemy skorzystać z dwóch numerów jednocześnie - pierwszego poprzez eSIM i drugiego na klasycznej karcie SIM.

Jest też możliwe przypisanie kilku numerów do jednego urządzenia i szybkie przełączanie się między nimi. Warto jednak pamiętać, że skorzystamy tylko jednego numeru eSIM jednocześnie.

Karta eSIM przyda się również osobom korzystających ze smartwatchy. W wielu modelach inteligentnych zegarków (np. w Samsungu Galaxy Watch), aby skorzystać z 3G lub LTE trzeba posiadać kartę eSIM.

---

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (15)
Orange wprowadza karty eSIM w Polsce. Na razie z technologii skorzystają posiadacze nowych iPhone'ów
Zaloguj się
 • roro1000000

  Oceniono 3 razy 3

  no to taka sytuacja...

 • judaszowy

  Oceniono 6 razy 0

  technologia z kosmosu........ chyba się po$ram ze szczęścia. buchaaaaaaa

 • xinfx

  Oceniono 4 razy -2

  Najpierw likwidacja wymiennych baterii, potem obowiązek rejestracji kart sim, teraz karty esim, których nie da się wyciągnąć z telefonu. Oczywiście na razie to rozwiązanie niszowe, bo tylko tegoroczne iphone-y, i być może jakieś noname-owe androidy, o których nikt nie słyszał.
  Pamiętacie nanoSIM i od czego się zaczęło? Od Apple i iphone 5, jak być może niektórzy wiedzą, Apple wyznacza kierunki na rynku, wprowadzili notcha i całe grono producentów zaczęło go kopiować. Chociaż ktoś już wcześniej chyba to zrobił, to Apple ma tu najwięcej do gadania, bo ma wyznawców, a nie klientów. Jeśli Apple zacznie promować eSim, to możliwe, że bardzo szybko wejdzie do świadomości producentów, i wkrótce nie zobaczycie telefonów z androidem, które mają slot sim.

 • hens

  Oceniono 8 razy -4

  Czyli wracamy do czasów epoki komórki łupanej i sieci NMT. np Centertel
  W telefonie zostanie wprowadzony numer telefonu na stałe i wara użyć go z inną kartą nawet tej samej sieci, co było do nie dawna zmorą zwaną SIM LOCK, czyli możliwość używania jedynie kart SIM tej sieci z której otrzymaliśmy komórkę w ramach abonamentu.

 • poochojek

  Oceniono 11 razy -5

  bzdura Pawlak, esimy sa juz dawno na androidach ale nikt tego gowna nie chce, przykladowo wpada dobra zmiana o 6tej rano, srajfona z esimem trzeba wyrzucic a androida ze zwyklym dual simem nie trzeba bo wystarczy wyrzucic tylko samego sima.
  zreszta w chinach srajfony sa sprzedawane w wersji dual sim, to tylko reszcie swiata wepchnieto esima bo nie da sie wyjac sim karty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX