Ruch artystyczny Bauhaus. Google Doodle świętuje 100. rocznicę powstania Bauhausu

Ruch artystyczny Bauhaus. 100 lat temu Walter Gropius założył w Weimarze Bauhaus - szkołę artystyczno-rzemieślniczą, której przedstawiciele chcieli zniesienia podziału na artystów, rzemieślników i przemysłowców. Z tej okazji powstał Google Doodle, poświęcony twórczości Bauhausu.
Zobacz wideo

Bauhaus to szkoła artystyczno-rzemieślnicza powstała w Weimarze w Niemczech z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych w 1919 r. z inicjatywy architekta Waltera Gropiusa, jej pierwszego dyrektora. Z czasem okazała się jedną z najbardziej wpływowych ruchów w sztuce, architekturze i designie XX wieku. 

Ruch artystyczny Bauhaus. 100 lat temu powstała szkoła artystyczno-rzemieślnicza Bauhaus. Niezwykłe Google Doodle

Celem szkoły Bauhaus było połączenie sztuki, rzemiosła i designu. Bauhaus odrzucił ornamentykę i faworyzował harmonijny związek między projektem obiektu a jego funkcją. Co ciekawe, twórcy z Bauhausu uważali, że funkcjonalność oparta jest nie tylko na przesłankach mechanicznych (jak np. wymiary ciała człowieka), ale także psychologicznych. Potrzeby emocjonalne zostały przez nich uznane za równie ważne jak potrzeby pragmatyczne. Artyści związani z tą szkołą opowiedzieli się za połączeniem minimalizmu z technikami masowej produkcji XX wieku, aby tworzyć m.in. meble, budynki i inne przedmioty codziennego użytku. Ruch ten miał głęboki wpływ na sztukę, architekturę, projektowanie graficzne, projektowanie wnętrz, wzornictwo przemysłowe oraz typografię, a jego wpływy widzimy również w projektach tworzonych współcześnie.

Aby uczcić powstanie szkoły Bauhaus, firma Google stworzyła animowany Doodle, który przedstawia niektóre z obiektów zrodzone w murach Bauhausu, takie jak dzbanki do kawy, lampy, a nawet budynki. Minimalistyczny Google Doodle poświęcony jednej z najważniejszych szkół artystycznych XX wieku oglądają dziś użytkownicy wyszukiwarki Google mieszkający w krajach Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Turcji, Wietnamie, Australii, a także w wielu krajach Ameryki Południowej.

 
Więcej o: