Jak wybrać licznik rowerowy?

Uwielbiasz jeździć na rowerze? To twój ulubiony sport? Na pewno przyda ci się licznik rowerowy, który pozwoli monitorować liczbę przejechanych kilometrów i czas. W zależności od zaawansowania modelu może oferować też wiele innych funkcji. Podpowiadamy, jak wybrać dobry licznik rowerowy.

Licznik rowerowy – jak działa?

Jeśli często wybierasz się na rowerowe przejażdżki, warto pomyśleć o porządnym sprzęcie i akcesoriach, które będą nieocenionym wsparciem. Nieważne, czy jeździsz amatorsko czy profesjonalnie, licznik rowerowy powinien znaleźć się na kierownicy twojego pojazdu! Dlaczego warto go mieć? Licznik rowerowy to przydatny sprzęt, który pozwala na bieżąco monitorować trasę przejazdu, liczbę kilometrów, czas przejazdu, pozwala zapisywać wyniki z kilku dni.

 

Licznik rowerowy montujemy na kierownicy, jej wsporniku lub mostku, w zależności od zaleceń producenta. Urządzenie wyposażone jest w specjalne opaski uciskowe lub samoprzylepną warstwę, która ułatwi jego zamocowanie. Na amortyzatorze z kolei montujemy czujnik, a na szprychę przyklejamy magnes.

Rowerzystom amatorom wystarczy licznik podający podstawowe informacje, profesjonalistom polecamy urządzenia bardziej zaawansowane.

Funkcje liczników rowerowych

W zależności od producenta i ceny liczniki rowerowe wyposażone są w różne funkcje. Najczęściej spotykane to:

  • pomiar prędkości;
  • pomiar czasu przejazdu;
  • dystans aktualny i całkowity na trasie przyjazdu;
  • liczba spalonych kalorii;
  • wysokość wzniesień na trasie;
  • GPS;
  • zegar;
  • czujnik temperatury;
  • automatyczne włączenie i wyłączenie urządzenia.
 

Niektóre liczniki mają wbudowany pulsometr, który na bieżąco pozwala obserwować puls i kontrolować fizyczne możliwości organizmu. Jeśli pracujemy nad zwiększeniem swojej efektywności, chcemy osiągnąć maksymalny sukces, jeździć szybciej i dłużej, warto kupić licznik rowerowy z kadencją. To urządzenie, które mierzy liczbę obrotów na minutę.

Poniżej prezentujemy liczniki rowerowe do 40 złotych.

Modele liczników rowerowych: przewodowe i bezprzewdodowe

Wyróżniamy przewodowe i bezprzewodowe liczniki rowerowe. Te pierwsze są zdecydowanie tańsze, rzadko ulegają zakłóceniom. Bardzo istotne jest odpowiednie zamontowanie przewodu licznika, który absolutnie nie może przeszkadzać w rowerowych przejażdżkach. Model przewodowy kupimy już od 20 złotych.

Licznik rowerowy bezprzewodowy jest droższy, kupimy go od 50 złotych. To dużo wygodniejsze rozwiązanie - brak kabla zdecydowanie ułatwia jazdę, nie istnieje ryzyko zaplątania, a łączność między ekranem a czujnikiem odbywa się za pomocą fal radiowych. Najlepiej sprawdzają się liczniki cyfrowe, które są stabilne, dokładne i wygodne w użyciu.

Istotną kwestią przy wyborze licznika rowerowego powinna być jego wodoszczelność oraz odporność na wstrząsy - nigdy nie wiadomo, w jakich warunkach pogodowych i terenowych będziemy jeździć.

Więcej o: