Lotnisko Chopina w Warszawie jest pierwszym lotniskiem w Polsce, na którym zastosowano tego typu rozwiązanie. Z bramek ABC (ang. Automated Border Control) mogą korzystać pełnoletni pasażerowie, którzy są obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii, posiadający paszporty biometryczne. Z bramek biometrycznych mogą korzystać także Polacy posiadający biometryczne dowody osobiste.
Na Lotnisku Chopina zostało uruchomionych 10 bramek dla pasażerów odlatujących oraz 10 bramek dla pasażerów przylatujących spoza strefy Schengen. "Dzięki samodzielnej formie kontroli paszportowej zwiększy się przepustowość odpraw granicznych, gdyż skróci się czas samej odprawy - kontrole za pomocą bramek biometrycznych trwają z reguły kilkanaście sekund" - czytamy na stronie lotniska Chopina w Warszawie.
Bramki biometryczne ustawiono także na lotnisku w Modlinie. W tym porcie lotniczym uruchomiono pięć takich urządzeń.
- Uruchomienie pięciu bramek na lotnisku Warszawa-Modlin pozwoli zwiększyć przepustowość odpraw oraz znacząco skróci czas samej odprawy granicznej. Przeprowadzone testy urządzeń, które na lotnisku Warszawa-Modlin trwały od połowy maja, dowodzą, że kontrola za pomocą bramki biometrycznej trwa od kilku do kilkunastu sekund. Dzięki temu możliwe jest sprawne i bezpieczne przeprowadzenie kontroli granicznej wszystkich pasażerów typowego samolotu średniego zasięgu, typu Boeing 737 czy Airbus A320 w około 12-13 minut - powiedział p.o. Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Warszawa-Modlin Leszek Chorzewski.
Aby odprawić się przy bramce biometrycznej, należy zeskanować swój dokument, np. dowód lub paszport biometryczny, przykładając go do czytnika. W taki sposób otwiera się drzwi do bramki, do której należy wejść. Po wejściu pasażera do środka, bramka dokona weryfikacji biometrycznej pasażera, porównując dane zawarte w chipie biometrycznym dokumentu z twarzą podróżnego. W ten sposób sprawdza się, czy osoba podróżująca posługuje się swoim dokumentem i czy nie jest osobą poszukiwaną. Jeżeli weryfikacja skończy się pomyślnie, otworzą się drzwi wyjściowe bramki. Procesem automatycznej odprawy nadzoruje funkcjonariusz Straży Granicznej.