Przyzwyczaiłeś się już do Menu Start? Microsoft może zrobić małą rewolucję w Windows 10

Wygląda na to, że Microsoft zastanawia się nad wprowadzeniem małej rewolucji w interfejsie Windowsa 10. Zamiast znanego od lat Menu start dostalibyśmy zupełnie przeprojektowaną listę aplikacji. Wygląda to prościej, choć zależy, co kto lubi.
Zobacz wideo

Microsoft stale eksperymentuje z pewnymi ulepszeniami w Windows 10, ale ta zmiana byłaby największa od lat. Firma najwyraźniej zastanawia się nad zupełnie nowym Menu start. Testerom przez przypadek udostępniono kompilację takiego Windowsa.

Windows 10 z zupełnie nowym Menu start?

O ile Windows 10 w swojej czteroletniej historii miał już sporo zmian, o tyle jeden z elementów systemu nigdy nie przeszedł większych modyfikacji. Mowa oczywiście o charakterystycznym, "kafelkowym" Menu start, które w nieco zmienionej formie zostało zaczerpnięte jeszcze z Windowsa 8.1.

Dziś, klikając na przycisk "Windows", rozwijane są skróty do ustawień, opcji zasilania itp. Obok pojawia się lista aplikacji, a po prawej stronie możemy znaleźć charakterystyczne interaktywne kafelki (Live Tile) wyświetlające np. pogodę, przypomnienia lub najświeższe wiadomości z internetu.

Całkiem nowe menu Start w Windows 10Całkiem nowe menu Start w Windows 10 Fot. Microsoft/ Gazeta.pl

Microsoft udostępnił jednak niewielkiej części testerów kompilację Windowsa 10 z zupełnie przeprojektowanym Menu start. Chodzi o testerów korzystających z 32-bitowej wersji systemu, a więc dość ograniczoną grupę osób.

Szybko zauważyli oni jednak ogromną zmianę, jakiej doczekał się ten element graficzny systemu. W miejsce istniejących od lat kafelków pojawiły się skróty do aplikacji wyświetlane na jednolitym, jasnym tle. Całość wygląda prosto i trzeba przyznać, że bardziej elegancko, niż w przypadku kafelków. Choć to oczywiście kwestia gustu.

Zmienił się również tryb tabletowy we wspomnianej kompilacji Windows 10, który w nowej odsłonie wygląda w ten sposób:

Microsoft: "To był błąd"

Co w takim razie planuje Microsoft? Oficjalnie nic nie wiadomo, ale pojawienie się takiej odsłony Windowsa sugeruje, że firma eksperymentuje z nowym wyglądem Menu start. Najwyraźniej jednak nie chciała pokazywać jej swoim testerom.

W komentarzu dla The Verge rzecznik prasowy Microsoftu powiedział, że kompilacja ze zmienionym Menu start wyciekła wbrew planom firmy - "To był błąd i już wycofaliśmy tę kompilację".

Ciężko jednak podejrzewać, że zmieniony element został opracowany bez powodu. Być może Microsoft planuje dopracować je i wydać w jednym z przyszłych wydań Windowsa 10. Z drugiej strony może też ograniczyć je wyłącznie do niektórych wersji Windowsa 10 (np. Lite) lub zupełnie zrezygnować. 

Czytaj też: Xiaomi Mi A3, tani smartfon z Android One już w Polsce. Jest dobrze, ale czuję niedosyt [PIERWSZE WRAŻENIA]

Więcej o: