PlayStation 5 i PlayStation 5 Pro z tą samą datą premiery? Sony ma pracować nad dwoma modelami konsoli

Od premiery PlayStation 5 dzieli nas co najmniej kilka, a być może nawet kilkanaście miesięcy. Tymczasem pojawiają się doniesienia, że Sony planuje wypuścić na rynek jednocześnie dwie wersje swojej konsoli - "zwykłe" PS5 oraz PS5 Pro.
Zobacz wideo

Plotek wokół zbliżającej się premiery konsoli PlayStation 5 nie brakuje. Niektóre brzmią dość absurdalnie. Inne prawdopodobnie mają w sobie ziarnko prawdy. Do tej drugiej kategorii zdają się należeć doniesienia serwisu TweakTown, który powołuje się na słowa japońskiego dziennikarza Zenji Nishikawy.

Twierdzi on, że Sony pracuje jednocześnie nad dwoma wersjami swojej nowej konsoli, które mają pojawić się w sprzedaży jednocześnie. Jest to informacja interesująca o tyle, że Nishikawa w przeszłości był źródłem przecieku na temat konsoli Nintendo Switch, która pojawiła się właśnie w sprzedaży.

W obecnej generacji konsoli PlayStation również mieliśmy dwa warianty, które znacząco różniłyby się od siebie wydajnością. Wystarczy wspomnieć, że "zwykłe" PS4 jest wyposażone w układ graficzny o mocy 1.84 TFLOPS, podczas gdy wersja Pro dysponuje mocą aż 4,29 TFLOPS. Obydwa modele pojawiły się jednak w sprzedaży w różnym czasie: PS4 w listopadzie 2013 roku, a PS4 Pro dopiero trzy lata później.

PlayStation 5 - 8K, SSD i potężny procesor

Nowe PlayStation ma zostać wyposażone w układ CPU, który został oparty o trzecią generację procesorów AMD Ryzen i zawiera osiem rdzeni wykonanych w architekturze Zen 2 (7 nm). PlayStation 5 to także zupełnie nowy układ GPU, z technologią ray-tracing, zbudowany w oparciu o Radeon Navi.

Nowa konsola zaoferuje wsparcie dla rozdzielczości 8K, dźwięku 3D, a zamiast podstarzałego dysku HDD znajdziemy tu szybkie SSD, które znacząco skróci czas ładowania się plansz i poziomów w grach. Dla porównania - szybka podróż w grze Spider-Man, która na PS4 Pro zajmuje 15 sekund, na nowej konsoli potrwa zaledwie 0,8 sekundy. To ogromna różnica, która pokazuje potencjał tkwiący w nowym sprzęcie.

Jedną z największych wad PlayStation 4 był brak wstecznej kompatybilności. W skrócie - gracze nie mogli uruchomić na konsoli gier z PS3, o ile nie były to remastery. W przypadku nowego urządzenia ta sytuacja już się nie powtórzy. PlayStation 5 z całą pewnością otrzyma wsteczną kompatybilność i zagramy na niej we wszystkie tytuły z obecnej generacji konsol.

Sony nie zamierza również rezygnować z fizycznego napędu optycznego. Na taki pomysł wpadł ostatnio Microsoft, który szykuje specjalną wersję Xboksa One bez napędu. PS5 będzie wspierać gry na płytach.

Więcej o:
Komentarze (9)
PlayStation 5 i PlayStation 5 Pro z tą samą datą premiery? Sony ma pracować nad dwoma modelami
Zaloguj się
 • takaprawda3000

  Oceniono 3 razy 3

  Cena od 3 tys, a gry po 350 PLNów plus oczywiście opłaty za granie online.

 • Artur Kępka

  Oceniono 1 raz 1

  A coooo wy polaczki byscie chcieli pewnie ta konsole za 500zl a gry po 20zl a najepiej dac wam darmo. A po ile sa srajfony...po 2 3 4 5 6 i 7 kafli! Wiec jak ps5 bedzie za 3 tys to uwazam ze bedzie to i tak dobra cena jak za takie parametry.

 • mialczynski-1

  Oceniono 1 raz 1

  A skąd wiadomo, kiedy mają rozpocząć pracę?

 • 2xl

  0

  Bardzo przestrzegam wszystkich przed pozostawianiem dziecka bawiącego się konsolą Sony Playstation bez opieki. Zdarzyło mi się że dziecko skorzystało z promocji na subskrypcję czegoś tam, co wymagało potem odwołania dla uniknięcia naliczania opłat. Nikt nie miał zamiaru za nic płacić, nikt też nie skorzystał z tej oferty. Mimo to firma odmówiła zwrotu środków, gdy przy okazji kontroli wyciągu zorientowałem się, że opłaty są co miesiąc naliczane. Natychmiastowy zwrot pieniędzy jest w takich sytuacjach oczywistą normą w szanujących się firmach oferujących dostęp do treści rozrywkowych przez internet. Parę razy w życiu zdarzyło mi się nie dopilnować dziecka które wpakowało się na taką minę - ale tylko 2 razy odmówiono mi zwrotu środków. Raz była to bandycka strona z jakimiś komponentami do gier wyłudzająca numery telefonów i zgody na płatną subskrypcję SMS, a drugi raz - pozostawienie dziecka bez opieki przed konsolą Playstation...

 • Artur Wacko

  Oceniono 2 razy 0

  Coś nie wierzę w te 8k. Ciężko będzie 4k i 50fps

 • Kuba Kubasinski

  Oceniono 2 razy -2

  I tak napewno nie kupił bym jej w dniu premiery wiedzą to iż zawsze pierwsze modele szwankowały to wolę poczekać ze dwa lata i kupić np już wersję slim tak zwaną która zapewne będzie oferować większą pojemność dysku twardego oraz szybszy ram i to wszystko a jeszcze jakieś promocje i w tańszej cenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX