Ozonator powietrza - co to jest, do czego służy?

Jakość powietrza na zewnątrz nie jest zadowalająca, a przez to powietrze w mieszkaniu również nie należy do najzdrowszych. Na szczęście można to zmienić, decydując się na zakup ozonatora, czyli urządzenia, które służy do wytwarzania ozonu. Dlaczego warto i jak działa ten sprzęt? Odpowiadamy!

Co to jest ozonator?

Ozonator, inaczej generator ozonu. Ozon, jaki jest w każdym pomieszczeniu ma bardzo korzystny wpływ na jakość powietrza do oddychania. Urządzenie wytwarza gaz, składający się z trójatomowych cząsteczek o bardzo silnych właściwościach, które po rozproszeniu w powietrzu niszczą mikroorganizmy, bakterie, wirusy oraz grzyby.

Ozon odkryty został w 1840 roku. Polski fizyk i chemik Karol Olszewski bardzo się nim zainteresował i rozpoczęto badania nad szerszymi właściwościami ozonu. Okazał się on skuteczniejszy od chloru, wykorzystuje się go do dezynfekcji wody.

Ozonator powietrzaOzonator powietrza Fot. shutterstock

Po co nam ozonator, jak pomoże w mieszkaniu?

Ozon jest alotropową odmianą tlenu. Doskonale sprawdza się do oczyszczania i odświeżania powietrza w pomieszczeniach, zatrzymuje rozwój bakterii, a już obecne wirusy i grzyby usuwa. Ozonatory często używane są w szpitalach i przychodniach zdrowia, coraz chętniej kupujemy je także do domu. Warto dodać, że pomagają niszczyć bakterie, które uwalniają przykrą dla nas woń, na przykład ze smażonych potraw, dymu papierowego czy przypalonego jedzenia. Przykry zapach zostaje usuwany, a nie jedynie maskowany. Ozonator możemy wykorzystać również do przeczyszczenia szaf, usunięcia moli oraz oczyszczenia klimatyzacji samochodowej.

Ozonatory polecane są w mieszkaniach alergików, zdecydowanie poprawiają komfort życia i zdrowie domowników.

Więcej o: