Apple. Aktualizacja iPhone'a 5 konieczna, by zachować dostęp do sieci, maila i GPS.  Termin minie 3 listopada

Korzystający z iPhone'a 5 muszą zaktualizować system do wersji iOS 10.3.4, by zachować dostęp do wielu funkcji sieciowych. Czas na aktualizację minie 3 listopada.
Zobacz wideo

Obecny na rynku od 2012 r. iPhone 5 wciąż cieszy się sporą popularnością. By wciąż korzystać ze wszystkich możliwych funkcji sieciowych, właściciele tego modelu muszą zaktualizować system do wersji iOS 10.3.4. Czasu nie mają zbyt wiele, gdyż termin mija 3 listopada. Po tym dniu telefon stanie się praktycznie bezużyteczny.

iPhone 5 wymaga aktualizacji. Które aplikacje przestaną działać? Jak zaktualizować system?

3 listopada mogą pojawić się problemy z działaniem GPS. W konsekwencji przestaną działać wszystkie aplikacje opierające się na danych pochodzących z lokalizacji, ale również te, które wykorzystają satelitę w inny sposób. Dotyczyć to będzie maila, przeglądarki Safari, a także App Store oraz iCloud. Mowa więc o funkcjach dość istotnych. 

Aktualizacja systemu nie różni się niczym od standardowych, które wykonujemy na naszych telefonach. Do 3 listopada można ją wykonać przy użyciu sieci we własnym smartfonie, później niezbędne będzie zaktualizowanie systemu ręcznie poprzez komputer. Apple przypominał o konieczności aktualizacji, wysyłając SMS-y. 

Czytaj także: Apple TV+ rusza od 1 listopada. Rok darmowej subskrypcji dla posiadaczy nowych urządzeń Apple

Skąd problem z iPhonem 5? Wszystkiemu... winny zapis dat w urządzeniach telefonicznych

Problem z GPS-em w iPhone'ie 5 powstał z powodu specjalnego systemu zapisu dat w urządzeniach elektronicznych. Opiera się on na zapisie 10-bitowym, a każda data posiada numer od 0 do 1023. Z tego powodu, co 1024 tygodnie, niezbędny jest restart systemu. Do pierwszego doszło w 1999 r., a kolejny nastąpił 6 kwietnia br. Urządzenia starszej daty mogą mieć problemy z przystosowaniem systemu do tej zmiany, stąd Apple zdecydował się przygotować aktualizację. Problem, choć poważny, nie dotyczy zbyt wielu osób, gdyż aż 91 proc. korzystających z iPhone'ów posiada najnowszą wersję systemu.

Więcej o: