Google prezentuje Web Bundles. Umożliwi przesyłanie stron internetowych bez dostępu do internetu

Google po raz kolejny zaciera granicę między stronami internetowymi i aplikacjami. Nowa funkcja Web Bundles umożliwia wysyłanie i instalowanie stron internetowych bez dostępu do sieci.
Zobacz wideo

Strony internetowe znacznie zmieniły się przez ostatnie lata. Długo postrzegano je jako zaawansowane formy tekstu, w których można osadzić dodatkowe multimedia. Z czasem strony internetowe stały się bardziej wyrafinowane i zaczęły przypominać aplikacje udostępniane w sieci. Stąd właśnie niektóre domeny zaczęły być interaktywne, a ich elementy zmieniają się wraz z przesuwaniem strony w dół.

Oczywiście jest to tylko jeden z przykładów zastosowania współczesnych rozwiązań dotyczących stron internetowych. Google cały czas próbuje rozwijać ten koncept. Wcześniej firma udostępniła narzędzie Progressive Web Apps, umożliwiające tworzenie aplikacji webowych, które potrafią integrować się z interfejsem głównego systemu i działać bez łączności z internetem. Po sukcesie PWA, z którego korzysta niemal każda współczesna przeglądarka (wyjątkiem jest Safari), Google zdecydował się na kolejny krok w rozwoju nowoczesnych stron internetowych.

Web Bundles od Google pozwala wysyłać strony internetowe bezpośrednio z jednego urządzenia na drugie

Web Bundles to narzędzie, która umożliwia stworzenie strony internetowej w formie aplikacji webowej jako pliku. Dzięki temu można go przenosić między jednym smartfonem a drugim, bez konieczności podłączenia do internetu. Dobrze prezentuje to poniższe wideo, gdzie prostą grę stworzono właśnie jako aplikację webową i przesłano bezpośrednio na inny smarfton (można to zrobić np. przez Bluetooth lub funkcje WiFi Direct).

 

Google zapewnia, że aplikacje te mają działać co najmniej tak szybko, jak aplikacje natywne. Póki co koniecznością jest oczywiście korzystanie z przeglądarki Chrome lub innej, która bazuje na Chromium. Nie wiadomo czy i kiedy Mozilla oraz Opera postanowią wprowadzić ten standard do swoich przeglądarek, ale sukces tego rozwiązania jest zależy także od innych producentów. PWA i aplikacje webowe promowane przez Google stały się standardem w internecie i zapewne Web Bundles powtórzy ten sukces.

Więcej o: