Google z problemem. 146 domyślnie instalowanych aplikacji narażonych na ataki, w tym podsłuchiwanie rozmów

Kryptowire opublikowało raport, z którego wynika, że aż 146 aplikacji fabrycznie instalowanych na smartfonach z Androidem, jest narażonych na ataki. Dziurawe aplikacje domyślnie umieszczane na urządzeniach z systemem Google umieszcza 29 producentów, m.in. Sony, Asus, Samsung i Xiaomi.
Zobacz wideo

Kryptowire udostępniło swój coroczny raport, dot. bezpieczeństwa mobilnego systemu Google. Firma zajmująca cię cyberbezpieczeństwem sporządziła raport na zlecenie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych. Pod lupę wzięto aplikacje, które są fabrycznie instalowane na smartfonach. To dodatkowy kłopot, ponieważ bardzo często takich aplikacji nie można odinstalować, w celu łatwego pozbycia się problemu.

Kryptowire szukało programów, które mogą wpływać na bezpieczeństwo użytkownika. Znalezione luki umożliwiają podsłuchiwanie rozmów, zmianę uprawnień dla danej aplikacji, przesyłanie nieuprawnionych danych do producenta czy zmianę ustawień sieci bezprzewodowych. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa w raporcie wskazali 146 aplikacji, spośród tych domyślnie instalowanych na urządzeniach, które umożliwiają jedno z powyższych. Fabrycznie wgrywane programy pochodzą od 29 producentów, z czego większość jest raczej anonimowa, ale nie zabrakło także dużych firm, rozpoznawalnych na całym świecie.

Dziurawe aplikacje domyślnie umieszczają na smartfonach Sony, Xiaomi, Asus oraz Samsung. Zdaniem Kryptowire, to Google powinno rozwiązać ten problem

Pośród producentów, którzy instalują w swoich smartfonach aplikacje, które mogą ułatwić potencjalny atak znajdują się tacy giganci jak Sony, Xiaomi, Asus oraz Samsung. Problem jest dość poważny, ponieważ od razu po wyjęciu z pudełka, na telefonie znajduje się nawet kilkaset fabrycznie umieszczonych tam aplikacji.

Zdaniem dyrektora generalnego Kryptowire Angelosa Stavrou, to Google powinno wyciągnąć konsekwencje wobec producentów smartfonów, w związku z narażeniem ich bezpieczeństwa. Stavrou podkreślił, że Google powinien zażądać większej kontroli kodów programów oraz zmienić cały łańcuch weryfikacji aplikacji. Firmy powinny także ponosić odpowiedzialność, za narażenie klientów i to także powinien zapewnić producent Androida.

Więcej o: