Inteligentne opony Pirelli Cyber Tyre. Dzięki 5G mają ostrzegać samochody o warunkach na drodze

Pirelli zaprezentował Cyber Tyre. Firma chce wprowadzić na rynek inteligentne opony, które dzięki czujnikom będą zbierały dane na temat warunków drogowych. W planach jest przesyłanie danych do innych samochodów.
Zobacz wideo

Inteligentne opony Pirelli Cyber Tyre mają być wyposażone w szereg różnych czujników. Z ich pomocą samochód będzie w stanie zbierać informacje na temat warunków drogowych. To jednak nie wszystko, ponieważ Cyber Tyre ma mieć także możliwość oceny i interpretacji danych, które zebrała. W ten sposób opona wyczuje na przykład, że jezdnia jest mokra i oszacuje, jakie jest ryzyko akwaplanacji, czyli utraty przyczepności na śliskiej od deszczu jezdni. Informacje te mają być przesyłane do samochodu, który dzięki temu uzyska możliwość dostosowania własnych systemów kontroli do warunków na drodze.

embed

Pomysł został zaprezentowany już w 2018 roku. Pirelli stwierdziło wtedy, że firma od 20 lat dąży do stworzenia inteligentnych opon. W tym celu podjęła współpracę z Milan Polytechnic Foundation for Smart Mobility oraz Berkeley Wireless Research Center. Do stworzenia Cyber Tyre, Pirelli musiało wypełnić przeszło 300 różnych patentów. Teraz zaprezentowano kolejny pomysł, który może rozwinąć te ideę.

Inteligentna opona Pirelli Cyber Tyre ma wykorzystać 5G do przesyłania informacji między samochodami

Pirelli chce, by dane zgromadzone przez inteligentną oponę Cyber Tyre były przesyłane do centralnej sieci. Stamtąd z kolei miałyby trafić do innych samochodów, które otrzymywałaby informację o warunkach drogowych. Pirelli uważa, że potencjał sieci 5G jest w stanie umożliwić stworzenie systemu ostrzegania, który dotyczyłby w szerszym zakresie transport drogowego. Ta technologia doskonale uzupełniałyby się z autonomicznymi samochodami.

embed
Więcej o: