Będzie nowa aktualizacja dla Windows 7, pomimo braku wsparcia. Microsoft naprawi w niej to, co sam zepsuł

Użytkownicy Windowsa 7 skarżą się na błąd tapety w systemie. Zamiast obrazka dopasowanego do proporcji ekranu widzą... czarne tło. Microsoft początkowo stwierdził, że "Siódemka" nie jest już wspierana, jednak teraz zmienił zdanie. Producent ma naprawić problem, który sam stworzył u wszystkich osób korzystających z Windowsa 7.
Zobacz wideo

Gwoli przypomnienia, wsparcie techniczne dla Windows 7 zostało zakończone 14 stycznia 2020 roku. Microsoft przekazał tego dnia ostatnią aktualizację użytkownikom systemu i od 15 stycznia pozostawił ich samych sobie. Firma nie jest bowiem już dłużej zobowiązana do dostarczania poprawek błędów (w tym luk w zabezpieczeniach) w przestarzałym już systemie.

Zamiast tapety czarne tło

Ostatnia aktualizacja okazała się jednak dla Microsoftu dość pechowa. Producent co prawda naprawił w systemie problemy z zakresu bezpieczeństwa, jednak przy okazji wprowadził do oprogramowania dość irytujący błąd. Użytkownicy, którzy zaktualizowali system skarżyli się, że po zmianie trybu wyświetlania tapety na "Rozciągnij" (w celu dopasowania zdjęcia do proporcji ekranu) zamiast ulubionego obrazka pojawiało się czarne tło.

Błąd był o tyle denerwujący, że z ustawiania tapety w trybie "rozciągniętym" w ogóle trzeba było zrezygnować. Tymczasem Microsoft oświadczył, że o problemie wie, jednak aktualizację wyda jedynie dla firm i organizacji, które wykupiły usługę przedłożonego wsparcia technicznego. Osoby indywidualne miały zostać na lodzie, co zapewne zdenerwowało niejednego użytkownika. 

Microsoft jednak zaktualizuje Windowsa 7

Okazuje się jednak, że tak się nie stanie. Microsoft najwyraźniej zastanowił się nad decyzją raz jeszcze i postanowił "zlitować się" nad użytkownikami niewspieranego już systemu naprawiając (swój własny przecież) błąd. Firma ogłosiła, że aktualizacją zawierająca poprawki tego problemu (wraz z całym pakietem łatek) zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom systemu operacyjnego Windows 7 i Windows Serwer 2008.

Jeśli zatem korzystacie z "Siódemki" i oddzielicie się murem od Windows Update, a chcecie problem tapety mieć naprawiony, warto ściągnąć nadchodzącą aktualizację. Niestety Microsoft na razie nie podał, kiedy ją udostępni, ale ma się to stać już niebawem.

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy Microsoft "lituje się" nad użytkownikami indywidualnymi niewspieranego już systemu. Podobna sytuacja miała miejsce z powodu bardzo groźnego wirusa Wanna Cry. W obawie przed masowymi atakami szkodnika na komputery z Windows XP, Microsoft zdecydował się udostępnić łatkę również i temu systemowi.

Więcej o: