Windows 7 z kolejną aktualizacją i problemami. Komputerów nie da się wyłączyć i zrestartować

Użytkownicy Windows 7 w ostatnich tygodniach mają duże problemy. Microsoft zakończył wsparcie dla tego OS-a, ale ostatnia aktualizacja sprawiła, że system przestał wyświetlać tapetę. Firma próbowała naprawić ten problem, ale... pojawił się kolejny. Poważniejszy.
Zobacz wideo

Microsoft zakończył wsparcie techniczne dla Windowsa 7 15 stycznia 2020 roku. Ostatni aktualizacja systemu wprowadzała ważne poprawki bezpieczeństwa. Niestety po jej zainstalowaniu użytkownicy zamiast tapety pulpitu, widzieli czarny ekran.

Microsoft postanowił więc zmienić plany i wypuścić jeszcze jedna łatkę dla systemu, która miała usunąć problem. Błąd z tapetą został naprawiony, ale pojawił się nowy, znacznie poważniejszy.

Windows 7 nie wyłącza i nie restartuje się

Coraz więcej użytkowników Windows 7 donosi m.in. na forum reddit o problemach z restartowaniem oraz z wyłączeniem komputerów. Podczas próby wykonania tej czynności, wyświetla się na ekranie komunikat "You don't have permission to shut down this computer", czyli "Nie masz odpowiednich uprawnień, aby wyłączyć ten komputer". Problem jest poważny ze względu na zarzucenie wsparcia przez Microsoft. Firma nie informuje, czy po raz kolejny zmieni plany i wyda poprawkę systemu.

Problem da się obejść na dwa sposoby. Można za każdym razem tworzyć nowe konto administratora, ale to dość żmudna i niewygodna metoda. Drugi sposób polecają użytkownicy reddita. Wymaga on poświecenia paru minut, ale rozwiązuje problem na stałe. By naprawić błąd z wyłączaniem się Windows 7 należy:

  1. Wcisnąć jednocześnie klawisze Windows+R, dzięki czemu pojawi się okno "Uruchom"
  2. Tutaj trzeba wpisać gpedit.msc i nacisnąć enter
  3. Następnie otworzyć ustawienia >  zabezpieczenia > lokalne zasady > opcje bezpieczeństwa
  4. Znaleźć i tworzyć podwójnym kliknięciem opcję "User Account Control: Run all administrators in Admin Approval Mode" i ją włączyć
  5. Znów wcisnąć Win+R, wpisać gpupdate/force i potwierdzić enterem.

Po wykonaniu tych czynności, komputer na nie powinien mieć kłopotów z wyłączaniem i restartem.

Więcej o: