Kupując samochód zwróć uwagę na nowe przepisy. Spóźnialscy kierowcy otrzymają kary

Z początkiem roku weszły w życie nowe przepisy. Dotyczą rejestracji samochodów i przewidują kary za niedopełnienie obowiązku.

Z początkiem roku weszły do życia nowe przepisy w ustawie o ruchu drogowym. Dotyczą one rejestracji nowego pojazdu. Nowelizacja ustawy ma sprawić, że egzekwowanie przepisu będzie skuteczniejsze. 

Samochód należy zarejestrować w ciągu 30 dni. Inaczej grozi kara

Nowe przepisy dotyczą samochodów sprowadzanych z zagranicy, również z innego kraju Unii Europejskiej oraz używanych samochodów kupionych na terenie RP. Nie stosują się do samochodów ściągniętych przed 1 stycznia 2020 roku. Obowiązkiem rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od zakupy objęci są wiec wszyscy, którzy kupili samochód czy motocykl w 2020 roku. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi od 200 do 1000 zł kary, której wysokość ustalają urzędnicy, kierując się m.in. czasem opóźnienia, powtarzalnością wykroczenia czy korzyściami finansowymi jakie przyniosło opóźnienie.

Zobacz wideo Ile kosztuje abonament na samochód i co on zawiera?

Przy rejestracji  samochodu z zagranicy nieistotna jest data zakupy, a sprowadzenie pojazdu do kraju. Kupując więc samochód sprowadzony 29 dni wcześniej, na rejestrację go pozostaje nam jeden dzień. Obowiązek zgłoszenia pojazdu mają zarówno kupujący jak i sprzedający. Zgłaszając samochód należy przynieść do urzędu stosowne dokumenty - umowę lub fakturę darowizny. Obowiązek zgłoszenia transakcji mają także pośrednicy. Jeśli samochód nie jest gotowy do rejestracji ze względu na jego stan techniczny, to należy zgłosić tylko jego kupno. 

>>> Zobacz też: Ulga podatkowa za PIT 2020. Trzy nowe ulgi w tym roku. Sprawdź, co można odliczyć od podatków

Więcej o: