Wielka aktualizacja Windows 10 opóźniona. Microsoft wykrył błąd i chce go naprawić

Majowa duża aktualizacja Windows 10 nie zostanie wydana zgodnie z planem. Microsoft znalazł pewien problem związany z bezpieczeństwem w najnowszej wersji systemu i postanowił wstrzymać się, aby zapewnić bezawaryjne działanie u wszystkich użytkowników. Na Windows 10 May 2020 Update poczekamy zatem jeszcze ponad 3 tygodnie. Co zaoferuje?
Zobacz wideo Komunikator Zoom bije rekordy i budzi kontrowersje. Czy jest bezpieczny?

Dwa razy do roku Microsoft udostępnia użytkownikom Windowsa 10 dużą aktualizację, która przynosi wiele nowości systemowych, ale i naprawia ewentualne błędy lub problemy z uprzednio wydanej wersji. Najnowsza aktualizacja Windows 10 May 2020 Update miała być dostępna dla użytkowników już 12 maja, ale nie będzie. Microsoft poinformował właśnie o opóźnieniu.

Windows 10 May 2020 Update opóźniony z powodu błędu

Firma zdecydowała się odroczyć wprowadzenie nowego wydania Windows 10 z powodu błędu, który znalazła w najnowszej kompilacji systemu. Nie jest pewne, czego dotyczy problem, ale jest to luka typu 0-day, którą z powodzeniem mogliby wykorzystać cyberprzestępcy.

Microsoft wstrzymał aktualizację, aby naprawić problem. Teraz firma koncentruje się na tym, aby dostarczyć deweloperom wersję niezawierającą luki 0-day, co ma się stać w najbliższych dniach. Do zwykłych użytkowników wielka aktualizacja Windowsa ma trafić w ostatni czwartek miesiąca - 28 maja. Tak przynajmniej wynika z nieoficjalnych doniesień, bo Microsoft na razie nie potwierdził czy opóźnienie nie będzie dłuższe.

Windows 10 May 2020 Update

Nadchodzący wielkimi krokami system Windows 10 May 2020 Update ma przynieść wiele nowych funkcji i rozwiązań. Jednym z najważniejszych jest zmiana indeksowania plików Windows, co powinno przełożyć się na szybszą pracę systemu na starszych komputerach wyposażonych w powolne, "talerzowe" dyski HDD.

Microsoft wprowadził też funkcję wykonywania połączeń głosowych (ze swojego numery telefonu) zdalnie z poziomu komputera połączonego z komórką poprzez aplikację "Twój telefon". Poza tym firma odświeżyła interfejs i wprowadziła drobne zmiany w niektórych miejscach i aplikacjach systemu. Odseparowała również asystenta Cortanę od mechanizmu Windows Search i będzie oferowała ją teraz jako osobną aplikację (wciąż brak języka polskiego).

Prace nad dopracowaniem majowego wydania Windows 10 trwały od wielu miesięcy. Microsoft wciąż poprawiał problemy w kolejnych wersjach, a w połowie kwietnia wydał testerom kompilację 19041.207 (która miała być tą ostateczną). Być może jednak dzięki wielu poprawkom najnowsza wersja Windows 10 będzie w pełni bezpieczna i nie będzie powodowała problemów z działaniem u użytkowników. W ostatnim czasie Microsoft miał z tym spory problem.

Więcej o: