Microsoft zainwestuje w cyfryzację Polski miliard dolarów. W planach realizacja wizji Polskiej Doliny Cyfrowej

Microsoft ogłosił plan inwestycji 1 mld dol. Środki finansowe zostaną przeznaczone na przeprowadzenie transformacji cyfrowej w Polsce i wprowadzenie innowacyjnych rozwiążań dla firm, instytucji publicznych i społeczeństwa.

Inwestycja Microsofta to kontynuacja blisko 30-letniej współpracy pomiędzy informatyczną spółką a polskimi przedsiębiorstwami. Sam proces pozwoli na przyspieszenie transformacji cyfrowej.

Microsoft zainwestuje w Polsce 1 mld dol. w celu rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej. 

Kluczową częścią planu firmy jest otwarcie nowego regionu data center Microsoft w Polsce, czyli centrum przetwarzania danych. Takie rozwiązanie zapewni dostęp do usług chmury obliczeniowej krajowym, firmom, startupom oraz instytucjom publicznym.

Ponadto, prowadzone będą także działanie edukacyjne, dzięki którym umiejętności cyfrowe podniesie około 150 tys. pracowników w różnych branżach. Projekt ma być realizowany w ciągu najbliższych siedmiu lat. Dzięki temu zwiększona zostanie konkurencyjność i możliwość zatrudnienia na rynku. 

Głęboko wierzę, że inwestycja Microsoft w Polsce będzie ważna dla przedsiębiorstw, instytucji publicznych i systemu edukacji oraz umożliwi im cyfrową transformację i wdrożenie nowych standardów pracy. Naszym nadrzędnym celem jest przyspieszenie transformacji Polski w technologiczny hub dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

- powiedział premier RP Mateusz Morawiecki. 

Microsoft zainwestuje miliard dolarów. "Polska może stanąć się cyfrowym centrum Europy"

Microsoft i Chmura Krajowa podpisały umowę partnerską, której celem jest wsparcie lokalnych organizacji w procesie ich transformacji cyfrowej i kreowania innowacji. Skorzystają z niej firmy działające w kluczowych sektorach rynku, jak chociażby administracja publiczna, służba zdrowia czy przemysł. 

To kolejny ważny krok na drodze cyfryzacji i przyspieszenia rozwoju całej polskiej gospodarki. Krok szczególne istotny w obliczu nieodwracalnych zmian, jakie na naszych oczach zachodzą w ekosystemie społeczno-gospodarczym. Cyfrowa transformacja to wielka szansa na to, by szybciej i skuteczniej uporać się z obecnym kryzysem. Technologia chmurowa to przyszłość, którą chcemy realizować już dzisiaj.

- zauważył Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego będącego współzałożycielem Operatora Chmury Krajowej.

Jak stwierdził natomiast dyrektor generalny Microsoft w Polsce, Mark Loughran, dzięki tej inwestycji nasz kraj ma szansę być w cyfrowym centrum Europy. Poza edukowaniem pracowników, nauczycieli, programistów, a także przyspieszeniu procesu w transformacji cyfrowej inwestycja pomoże w zachowaniu cyberbezpieczeństwa. 

Zobacz wideo Surface Laptop 3 pod lupą. Testujemy nowy komputer Microsoftu
Więcej o: