BadPower. Mogą "włamać" się do twojej ładowarki i spalić telefon. Czy jest się czego bać?

Chińscy badacze zaprezentowali nietypowy sposób ataku na tzw. szybkie ładowarki do smartfonów, który może doprowadzić nawet do spalenia się urządzenia. Brzmi groźnie, ale większość użytkowników nie powinna mieć większych powodów do obaw.
Zobacz wideo

W ostatnich dniach media obiegły informacje o nowej metodzie ataku na smartfony, która może doprowadzić do samozapłonu, a nawet wybuchu urządzenia. Brzmi to wszystko bardzo groźne, ale warto nieco ostudzić nastroje, bo choć przeprowadzenie takiego ataku jest możliwe, to jednak wymaga spełnienia kilku kluczowych warnków.

BadPower, czyli atak na szybkie ładowarki do smartfonów

Metodę ataku BadPower zaprezentowali chińscy badacze z Xuanwu Lab. To laboratorium, które należy do koncernu Tencent. Naukowcy odkryli, że istnieje możliwość podmiany parametrów ładowania w oprogramowaniu (firmwaretzw. szybkich ładowarek USB, co jest związane z luką w zabezpieczeniach mikroprocesora urządzeń. Pod lupę wzięto 35 egzemplarzy szybkich ładowarek. Okazało się, że aż 18 z nich jest podatnych na atak typu BadPower.

Na czym polega atak? Po uzyskaniu dostępu do ładowarki, możemy zwiększyć napięcie w urządzeniu z 5 V do 20 V. Podłączenie smartfona do tak zmodyfikowanej ładowarki może doprowadzić do jego przegrzania, a nawet samozapłonu, co badacze z Xuanwu Lab zaprezentowali na poniższym materiale wideo.

 

Czy jest się czego bać?

Mówiąc najkrócej: nie. Atak zaprezentowany przez Chińczyków wygląda efektownie, ale jego przeprowadzenie wcale nie jest łatwe. Po pierwsze, atakujący musi mieć fizyczny dostęp do naszego urządzenia. Podmiana firmware w ładowarce nie jest możliwa w sposób zdalny.

Po drugie, większość nowych smartfonów posiada odpowiednie zabezpieczenia, które chronią je przed "przyjęciem" zbyt wysokiego napięcia, co znacząco zmniejsza ryzyko skutecznego ataku z użyciem zmodyfikowanej ładowarki.

Jak ładować baterię smartfonie?

Dbanie o akumulator w naszym smartfonie może znacząco wydłużyć jego żywotność.Wystarczy zastosować się do kilku prostych rad:

  1. Nie dopuść do całkowitego rozładowania urządzenia
  2. Nie ładuj baterii w smartfonie do pełna
  3. Utrzymuj poziom naładowania w granicach 65-75 procent
  4. Unikaj wysokich temperatur
  5. Używaj oryginalnych ładowarek

Więcej na ten temat przeczytać w naszym poradniku.

Więcej o: