Antywirus na Androida. Czy jest potrzebny? Jak wybrać najlepszy program?

Czy antywirus na Androida faktycznie jest potrzebny? Jeśli tak, to jaki sprawdzi się optymalnie? Oczywiście najlepiej, by był darmowy, bez reklam i w polskiej wersji językowej. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego programu.

Android to system operacyjny, który wykorzystywany jest w urządzeniach mobilnych: telefonach komórkowych, smartfonach, tabletach i netbookach. Czy jeden z najbardziej popularnych systemów mobilnych na świecie potrzebuje antywirusa? 

Czy antywirus na Androida jest potrzebny?

Czy kupowanie antywirusa na Androida ma sens? Od dłuższego czasu wiemy, że programy będące zagrożeniem dla naszych komputerów, mogą być zabójcze także dla urządzeń mobilnych. Pierwszym sposobem radzenia sobie z zagrożeniami w sieci jest ostrożność, która nakazuje z rezerwą traktować wszystko, co pochodzi z niewiadomego źródła - zwłaszcza jeśli chodzi o aplikacje mogące zagrozić naszej prywatności lub środkom na koncie. Antywirus na pewno o wiele lepiej pomoże nam chronić urządzenie.

Po co antywirus na Androida: czy Sklep Google Play jest w pełni bezpieczny?

Antywirus na Androida jest potrzebny chociażby i dlatego, że Google Play niekoniecznie jest wolne od wirusów. Oczywiście jest to najbardziej zalecane miejsce pobierania aplikacji i cechuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Nigdy nie ma jednak pełnej pewności, czy także tam wirusowe oprogramowanie nie wkradło się do jakiejś aplikacji. W marcu 2020 firma Check Point wykryła w zasobach sklepu Google Play 56 aplikacji zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem auto-clicker. Więcej o odpowiedniej ''higienie'' pobierania i przechowywania plików przeczytasz tutaj. 

Jaki antywirus na Androida? Czym kierować się podczas wyboru?

Szkodliwość oprogramowania, które może pojawić się na naszym urządzeniu mobilnym, jest różna: od agresywnych reklam uniemożliwiających pracę, aż po aplikacje wyłudzające dane do logowania np. do konta bankowego. Jaki antywirus na Androida wybrać, aby się przed tym uchronić? Przede wszystkim musi on spełniać kilka ważnych funkcji. Chodzi przede wszystkim o:

  • możliwość skanowania w celu wykrycia niebezpiecznych aplikacji;
  • umożliwienie zdalnego dostępu do utraconego telefonu - funkcja zabezpieczająca przed kradzieżą;
  • wyszukiwanie niebezpiecznych stron;
  • skanowanie już zainstalowanych aplikacji.
Zobacz wideo Nowy smartfon? Te aplikacje warto zainstalować jako pierwsze

Darmowy antywirus na Androida bez reklam - Antiy Labs AVL 2.7 

Testy przeprowadzone pod kątem czterech wyżej przytoczonych funkcji, pozwoliły na wyodrębnienie spośród programów oferowanych przez Google Play tych najbardziej udanych. Antiy Labs AVL 2.7 wykazał się najlepszymi osiągami w kategoriach ochrony i wydajności. Ten niewielki program posiada wprawdzie niewiele funkcji, ale jest w niewielkim stopniu "odczuwalny" dla użytkownika, co trzeba uznać za zaletę. Dodatkowo oferuje blokowanie połączeń od niepożądanych numerów. Ważne też, że działa bez reklam. 

Darmowy antywirus na Androida

Inne z antywirusów na Androida, które bardzo dobrze wypadły w testach, to między innymi:

  • Avira Antivirus - oferuje między innymi ograniczenia w dostępie aplikacji do wybranych usług systemu, doradcę prywatności i bezpieczne przeglądanie stron.
  • Bitdefender Antivirus Free - jego zaletami są: skanowanie w chmurze, zabezpieczające przed atakiem na własne zasoby, ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i niski wpływ na baterię.
  • Kaspersky Internet Security 11.32 - perfekcyjna ochrona, niski wpływ na działanie systemu i bardzo wysoka wydajność (m.in. kontrola aplikacji, szyfrowanie danych, bezpieczny Internet).

Antywirus Android: darmowy i po polsku

Darmowy antywirus na Androida po polsku to między innymi AVG Antywirus. Zabezpiecza dane osobiste dzięki blokadzie aplikacji i funkcjom: przechowalni zdjęć, skanowania zabezpieczeń Wi-Fi i doradcy aplikacji. 

Więcej o: