iPhone 12 już we wtorek. Będą aż cztery modele. Oto, co wiemy o smartfonach Apple

Daniel Maikowski
We wtorek o godz. 19 czasu polskiego Apple zaprezentuje nowe iPhone'y. Z przecieków wiemy już, że iPhone 12 pojawi się w aż czterech różnych wariantach. Jednym z nich będzie 5,4-calowy iPhone 12 Mini.

Tegoroczna premiera iPhone'ów jest niezwykła z kilku powodów. Po pierwsze, odbędzie się z niemal miesięcznym opóźnieniem. Zazwyczaj Apple prezentuje swoje nowe telefony mniej więcej w drugim tygodniu września. Tym razem urządzenia debiutują w październiku, co ma związek z trwającą od wielu miesięcy pandemią koronawirusa.

Zobacz wideo Nawet Apple się myli. Oto największe wpadki giganta

Po drugie, Apple po raz pierwszy w historii zaprezentuje nie jednego, nie dwa, nawet nie trzy, a aż cztery nowe iPhone'y. Doniesienia te potwierdziło już wiele wiarygodnych źródeł, w tym Ming-Chi Kuo oraz Jon Prosser. Po trzecie, firma z Cupertino ma zerwać z designem, który towarzyszyły urządzeniom od 2017 roku, czyli od premiery iPhone'a X. I wreszcie - po czwarte - iPhone 12 ma być pierwszym smartfonem Apple, który zaoferuje wsparcie dla technologii 5G.

iPhone 12 - renderiPhone 12 - render svetapple.sk

iPhone 12 w czterech wariantach. Będzie nowy iPhone mini

Apple ma zaprezentować cztery różne warianty iPhone'a 12:

  • 5,4-calowy iPhone 12 Mini z ekranem OLED i podwójnym aparatem (od 699 dol.);
  • 6,1-calowy iPhone 12 z ekranem OLED i podwójnym aparatem (od 799 dol.);
  • 6,1-calowy iPhone 12 Pro z ekranem OLED i potrójnym aparatem (od 999 dol.);
  • 6,7-calowy iPhone 12 Pro Max z ekranem OLED i potrójnym aparatem (od 1099 dol.)

Języczkiem u wagi może okazać się pierwszy z modeli, czyli iPhone 12 Mini. Rynkowi eksperci od dawna zwracali uwagę, że w portfolio Apple brakuje mniejszego smartfona. Co prawda na początku tego roku swą premierę miał 4,7-calowy iPhone SE (2020), ale jego design oparto na bryle iPhone'a 6, która jest już - delikatnie mówiąc - nieco podstarzała.

A jeśli o designie mowa, to Apple szykuje tu małą rewolucję, która dotknie nie tylko iPhone'a 12 mini, ale wszystkich tegorocznych modeli. Firma ma zerwać z dotychczasową "zaokrągloną" stylistyką i powrócić do prostokątnej bryły, którą pamiętamy choćby z iPhone'a 4.

Wszystkie cztery telefony mają zostać wyposażone w organiczną matrycę OLED, co oznacza, że Apple ostatecznie rezygnuje z ekranów LCD w swoich smartfonach. Z doniesień MacRumors wynika, że tańsze modele, czyli iPhone 12 i 12 Max zostaną wyposażone technologię Y-OCTA od Samsunga. Ekrany Y-OCTA nie wymagają stosowania dodatkowej warstwy odpowiedzialnej za wykrywanie dotyku, dzięki czemu smartfon jest smuklejszy, a przy tym tańszy w produkcji.

Dwa droższe modele, czyli iPhone 12 Pro i Pro Max miałby z kolei otrzymać technologię LTPO, którą znajdziemy np. w zegarku Apple Watch Series 5. LTPO pozwala na dynamiczną zmianę częstotliwości odświeżania ekranu, co wpływa na energooszczędność urządzenia.

Niestety coraz więcej branżowych źródeł donosi, że w żadnym z tegorocznych  modeli iPhone'a nie znajdziemy wyświetlacza z odświeżaniem 90 lub 120 Hz. Apple ma pozostać przy 60 Hz. To fatalna wiadomość. Szczególnie, że ekrany 90/120 Hz stają się powoli rynkowym standardem. Wydaje się, że dobrym pomysłem byłoby zastosowanie ich w droższych modelach "Pro".

iPhone 12iPhone 12 YouTube/EverythingApplePro

5G, lepszy aparat i... brak ładowarki w pudełku

Wszystkie cztery warianty iPhone'a 12 otrzymają nowy układ Apple A14, który został wykonany w technologii 5 nm. Możemy spodziewać się więc kolejnych rekordów wydajności. Jeśli chodzi o pamięć, to iPhone 12 i iPhone 12 mini otrzymają warianty 64, 218 oraz 256 GB, a iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max - 128 GB, 256 GB oraz 512 GB.

Długo wyczekiwaną nowością ma być wsparcie dla technologii 5G. Niektóre źródła sugerują, że dwa tańsze modele iPhone'a 12 będą obsługiwać 5G jedynie w paśmie sub-6 GHz. Z kolei w przypadku iPhone'a 12 Pro i iPhone'a 12 Pro Max będzie to zarówno sub-6, jak i mmWave.

Różnica pomiędzy modelami bazowymi a "Pro" dotyczy także aparatów. Tańsze iPhone'y 12  dostaną podwójny aparat z głównym obiektywem 64 Mpix oraz obiektywem szerokokątnym. Z kolei iPhone 12 Pro i Pro Max zostanie wzbogacony nie tylko o dodatkowy teleobiektyw, ale również o skaner LiDAR dedykowany funkcjom AR.

Nowe iPhone'y mają dysponować 3x lub 5x zoomem optycznym i 10x zoomem cyfrowym. Sporo mówi się też o jeszcze lepszym trybie nocnym (Night Shift), a to w dużej mierze dzięki zastosowaniu jaśniejszego obiektywu szerokokątnego.

Niewykluczone, że Apple szykuje dla nas także niezbyt miłą niespodziankę. Z ustaleń serwisu Nikkei wynika, że w zestawie z iPhonem 12 nie znajdziemy słuchawek EarPods oraz ładowarki. Apple zapewne będzie tę decyzję tłumaczył względami ekologicznymi.

iPhone 12. Kiedy nowe smartfony Apple trafią do sklepów?

Tu czekać nas może kolejna niespodzianka. Większość źródeł donosi, że poszczególne modele trafią do sprzedaży w różnym czasie. Przedsprzedaż iPhone'a 12 i iPhone'a Pro ma ruszyć 16 lub 17 października, a na sklepowe urządzenia urządzenia trafi 23 lub 24 października.

Nieco dłużej poczekamy na iPhone'a 12 mini. Tutaj rozpoczęcie przedsprzedaży planowane jest na 6/7 listopada, a premiera sklepowa na 13/14 listopada. Najpóźniej do sprzedaży trafić ma natomiast iPhone 12 Pro Max (przedsprzedaż - 13/14 listopada; sklepy - 20/21 - listopada).

Więcej o: