Xioami prezentuje ładowanie bezprzewodowe o rekordowej mocy 80W. Pełna bateria w 19 minut

Xiaomi zaprezentowało właśnie nowy, najszybszy na świecie standard ładowania bezprzewodowego. Energia metodą indukcyjną może być dostarczana do smartfona z mocą aż 80W, co ma pozwolić na pełne naładowanie w czasie poniżej 20 minut.
Zobacz wideo Samsung Galaxy Note 20 Ultra ma wszystko, ale nie jest smartfonem dla wszystkich

Xiaomi - choć zazwyczaj kojarzy nam się z tańszymi (choć niekoniecznie gorszymi) smartfonami - wyznacza też trendy w niektórych dziedzinach. W 2019 roku Chińczycy pokazali światu technologię ładowania indukcyjnego o mocy 30W, w marcu 2020 roku rekord ten sami poprawili (do 40W), a w sierpniu ustawiono poprzeczkę jeszcze wyżej dokładając kolejne 10W.

Nowe ładowanie bezprzewodowe 80W

Xiaomi zdążyło właśnie ogłosić kolejny standard ładowania bezprzewodowego. Tym razem producent zdystansował wręcz konkurencyjne standardy ładowania prezentując ładowarkę indukcyjną o mocy 80W.

Xiaomi przeprowadziło też test z wykorzystaniem zmodyfikowanej wersji smartfona Mi 10 Pro wyposażonego (na potrzeby testu) w baterię o pojemności 4000 mAh. Producent chwali się, że pełne naładowanie urządzenia zajęło zaledwie 19 minut. Co więcej, pierwsze 10 proc. uzyskano po minucie, a 50 proc. naładowania osiągnięto po ośmiu minutach.

 

Xiaomi niestety nie wspomniało niestety, jak bardzo nagrzewa się telefon ładowany bezprzewodowo z taką mocą, a - jak wiadomo - w przypadku korzystania z ładowarek indukcyjnych to właśnie nadmiar ciepła jest sporym problemem. Nie wiadomo również, kiedy zostanie zaprezentowany pierwszy telefon z takim rozwiązaniem.

Można podejrzewać jednak, że standard (przynajmniej na początku) trafi wyłącznie do najmocniejszych flagowców Xiaomi. Ładowanie o mocy 50W jest na razie obecne w ekstremalnie mocnym smartfonie Mi 10 Ultra. Swoją drogą telefon ten obsługuje też ładowanie przewodowe o absurdalnie wręcz dużej mocy 120W.

Więcej o: