Zmienił Samsunga w technologicznego giganta. Lee Kun-hee nie żyje

W wieku 78 lat zmarł w niedzielę Lee Kun-hee, prezes Samsunga. To pod jego rządami koncern stał się jedną z najpotężniejszych firm technologicznych na świecie.

Lee Kun-hee w 2014 roku przeszedł zawał serca i od tamtego czasu wymagał stałej opieki medycznej. Wycofał się również z aktywnej pracy w koncernie Samsung, a większość jego obowiązków przejął syn, Lee Jae-yong.

Prezes Lee był prawdziwym wizjonerem, który przekształcił Samsunga w światowego lidera innowacji i z lokalnego biznesu uczynił przemysłową potęgę. Jego deklaracja Nowego Zarządzania z 1993 r. była motywacją do realizacji wizji firmy, polegającej na dostarczaniu najlepszej technologii, która pomaga rozwijać globalne społeczeństwo. Jego dziedzictwo będzie wieczne

- napisał w oświadczeniu koncern Samsung Electronics. Firma poinformowała również, że Lee Kun-hee ostatnie chwile swojego życia spędził w towarzystwie swojej najbliższej rodziny.

Zobacz wideo Samsung Galaxy Z Fold 2 to futurystyczny gadżet dla nielicznych. Kosztuje fortunę

Twórca potęgi Samsunga

Gdy w 1987 r. Lee Kun-hee przejmował rządy w Samsungu, południowokoreański koncern był uznawany za jedną z wielu azjatyckich firm zajmujących się produkcją tanich telewizorów. W 1993 r. ogłosił on nową strategię dla firmy, która rozpoczęła transformację Samsunga.

Lee Kun-hee uznał, że firma skupiała się na produkcji dużych ilości towarów o niskiej jakości i nie była przygotowana do konkurowania z takimi gigantami, jak Sony. "Zmień wszystko oprócz swojej żony i dzieci" - brzmiał fragment nowej strategii ogłoszonej przez prezesa Samsunga.

Pod kierownictwem Lee firma stała się największym producentem smartfonów i układów pamięci na świecie, a jej sprzedaż odpowiada dziś za jedną piątą PKB Korei Południowej.

Lee Kun-hee postawił sobie również za cel poprawienie wizerunku Samsunga. Uczynił to m.in. przez sport - koncern stał się jedynym ze sponsorów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i wciąż jest obecny przy największych imprezach sportowych na świecie.

W 2008 roku Lee Kun-hee został skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu za przestępstwa finansowe. W 2009 roku prezydent Korei Południowej Lee Myung-bak ułaskawił Lee, twierdząc, że zrobił to, aby prezes Samsunga mógł pozostać w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Późniejsze dochodzenie ujawniło jednak, że ułaskawienie mogło nastąpić w zamian za łapówki.