Zmienił Samsunga w technologicznego giganta. Lee Kun-hee nie żyje
Lee Kun-hee w 2014 roku przeszedł zawał serca i od tamtego czasu wymagał stałej opieki medycznej. Wycofał się również z aktywnej pracy w koncernie Samsung, a większość jego obowiązków przejął syn, Lee Jae-yong.
Prezes Lee był prawdziwym wizjonerem, który przekształcił Samsunga w światowego lidera innowacji i z lokalnego biznesu uczynił przemysłową potęgę. Jego deklaracja Nowego Zarządzania z 1993 r. była motywacją do realizacji wizji firmy, polegającej na dostarczaniu najlepszej technologii, która pomaga rozwijać globalne społeczeństwo. Jego dziedzictwo będzie wieczne
- napisał w oświadczeniu koncern Samsung Electronics. Firma poinformowała również, że Lee Kun-hee ostatnie chwile swojego życia spędził w towarzystwie swojej najbliższej rodziny.
Twórca potęgi Samsunga
Gdy w 1987 r. Lee Kun-hee przejmował rządy w Samsungu, południowokoreański koncern był uznawany za jedną z wielu azjatyckich firm zajmujących się produkcją tanich telewizorów. W 1993 r. ogłosił on nową strategię dla firmy, która rozpoczęła transformację Samsunga.
Lee Kun-hee uznał, że firma skupiała się na produkcji dużych ilości towarów o niskiej jakości i nie była przygotowana do konkurowania z takimi gigantami, jak Sony. "Zmień wszystko oprócz swojej żony i dzieci" - brzmiał fragment nowej strategii ogłoszonej przez prezesa Samsunga.
Pod kierownictwem Lee firma stała się największym producentem smartfonów i układów pamięci na świecie, a jej sprzedaż odpowiada dziś za jedną piątą PKB Korei Południowej.
Lee Kun-hee postawił sobie również za cel poprawienie wizerunku Samsunga. Uczynił to m.in. przez sport - koncern stał się jedynym ze sponsorów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i wciąż jest obecny przy największych imprezach sportowych na świecie.
W 2008 roku Lee Kun-hee został skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu za przestępstwa finansowe. W 2009 roku prezydent Korei Południowej Lee Myung-bak ułaskawił Lee, twierdząc, że zrobił to, aby prezes Samsunga mógł pozostać w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Późniejsze dochodzenie ujawniło jednak, że ułaskawienie mogło nastąpić w zamian za łapówki.
-
Złe dane z porodówek w Polsce. Wyrwa demograficzna? Przeradza się w przepaść [WYKRES DNIA]
-
Kolejni dziennikarze odchodzą z TVN24. Maciej Dolega i Aleksandra Janiec pracowali tam od 2012 roku
-
Bill Gates ostrzega przed bitcoinem. "Jeśli masz mniej pieniędzy niż Elon, powinieneś uważać"
-
Ciemna strona bitcoina. Pochłania tyle energii, co Argentyna i pokazuje, że Elon Musk jest hipokrytą
-
Ulga na dziecko może być mniejsza o kilkaset złotych. Sprawdź, jak tego uniknąć
- Czynny żal do urzędu skarbowego. Wzór, uzasadnienia, przykłady
- Solidarna Polska chce pozbawić Polskę miliardów z Funduszu Odbudowy UE? Mówi o "niebezpieczeństwie"
- Stało się! Czechy złożyły do TSUE skargę na Polskę. Chodzi o rozbudowę kopalni Turów
- CD Projekt przesuwa aktualizację Cyberpunk 2077 i publikacje raportów finansowych. Winni hakerzy
- Krajowy Plan Odbudowy. Rząd przedstawił pięć jego filarów. "To przedsionek do Nowego Ładu"