Platforma Viaplay ruszyła w Polsce. Pierwszy miesiąc za darmo, ale jakość wideo budzi wątpliwości

Daniel Maikowski
W Polsce oficjalnie zadebiutowała platforma Viaplay, za pośrednictwem której obejrzymy m.in. mecze Roberta Lewandowskiego. Dostęp do usługi został wyceniony na 34 zł miesięcznie.

Należąca do NENT Group platforma Viaplay jest już dostępna w Polsce. O jej debiucie mówiło się nad Wisłą sporo, bo nowy serwis mocno namieszał na rynku praw do transmisji wydarzeń sportowych. Już w tym sezonie za pośrednictwem Viaplay obejrzymy mecze piłkarskiej Bundesligi, a od sezonu 2022-2023 platforma ta będzie emitować również m.in. rozgrywki angielskiej Premier League.

Posłuchaj podcastu

W Polsce dostęp do oferty Viaplay został wyceniony na 34 zł miesięcznie (tyle samo kosztuje najtańszy abonament Netfliksa). Nowi klienci mogą skorzystać z darmowego 30-dniowego okresu testowego. W tym celu należy założyć konto na Viaplay i podać dane naszej karty płatniczej. Jeśli zrezygnujemy z usługi przed upływem owych 30 dni, to nie zostaniemy obciążeni żadnymi dodatkowymi kosztami.

ViaplayViaplay Viaplay

Jeśli chodzi o ofertę, to ta - póki co - nie rzuca na kolana. Sezon Bundesligi jeszcze nie wystartował, więc jedynym wydarzeniem transmitowanym na żywo jest Liga Mistrzów snookera. W najbliższym czasie - poza meczami -  Bayernu i Roberta Lewandowskiego - na Viaplay zobaczymy np. mecze piłkarskiej Ligi Europy, Ligi Konferencji, rozgrywki golfowe US Open czy spotkania piłki ręcznej.

Na Viaplay obejrzymy też popularne filmy i seriale, w tym autorskie produkcje (Viaplay Originals), jak "The Head", "Huss", "First Responders", "Pernille" czy Honour". NENT Group zamierza również produkować w Polsce. W tym tygodniu firma ogłosiła realizację trzech polskich seriali.

ViaplayViaplay Viaplay

Viaplay i jakość wideo. Czy to żart?

Niestety w przypadku Viaplay najsłabszym ogniwem może okazać się oferowana jakość streamingu wideo. Full HD (1080p) w przypadku filmów i seriali można przeboleć, choć konkurenci (Netflix czy Amazon Prime Video) już dawno oferują swoim klientom treści w jakości 4K.

Zdecydowanie bardziej rozczarowuje fakt, że w przypadku transmisji z wydarzeń sportowych jesteśmy skazani na jakość HD (720p), co Viaplay potwierdza na stronie internetowej. To duże rozczarowanie, szczególnie dla osób, które aplikację Viaplay zamierzają uruchamiać na telewizorach 4K. W tym wypadku obraz będzie bardzo rozmyty, co zwyczajnie nie powinno mieć miejsca.

Co gorsza, platforma zastrzega sobie również, że w przypadku transmisji na żywo opóźnienie sygnału może sięgnąć nawet 90 sekund. Oznacza to, że najpierw możemy usłyszeć sąsiada cieszącego się z bramki Lewandowskiego, a dopiero później obejrzeć ją "na żywo".

ViaplayViaplay Viaplay

W tym miejscu warto dodać, że Viaplay znajdzie się także w ofercie platform kablowych Vectra i UPC. Być może tutaj jakość transmisji będzie wyższa. Nie zmienia to faktu, że nawet w przypadku transmisji internetowych 1080p to dziś absolutne minimum.

Niewątpliwą zaletą Viaplay jest natomiast szeroka dostępność usługi. Aplikacja serwisu dostępna jest na smartfonach i tabletach z Androidem oraz iOS, a także na wszystkich najpopularniejszych platformach smart TV - Samsung Tizen, LG WebOS czy też Android TV. Do tego dochodzą wspomniane umowy z operatorami kablówek, których klienci będą mogli skorzystać z atrakcyjniejszych cenowo pakietów.

Więcej o: