Apple przegrywa w sądzie. Musi zapłacić 300 mln dolarów. Firma twierdzi, że padła ofiarą trolli

Apple przegrał kolejny proces dotyczący złamania praw patentowych. Tym razem amerykański gigant musi zapłacić 300 mln dolarów firmie Optis Wireless Technology. Producent iPhone'a z wyrokiem się nie zgadza i twierdzi, że Optis to klasyczny troll patentowy.

Apple niemal codziennie mierzy się z pozwami o  naruszenie patentów. Autorami niektórych z nich są tzw. trolle patentowe, czyli firmy, które specjalizują się w "wyciąganiu" pieniędzy od rynkowych gigantów, takich jak Samsung, Sony czy Apple właśnie.

Zobacz wideo Kultowy XP i "pluskwa millenijna". Oto najlepsze i najgorsze wersje Windowsa [TOPtech]

Koncern z Cupertino twierdzi, że jednym z takich trolli jest firma Optis Wireless Technology. Sęk w tym, że amerykański wymiar sprawiedliwości ma na ten temat inne zdanie. W piątek Apple przegrał przed sądem proces o naruszanie patentów, w wyniku czego musi zapłacić Optisowi 300 mln dol. Zdaniem skarżącego, producent iPhone'a naruszył 5 patentów związanych z technologią 3G, 4G oraz LTE.

Posłuchaj podcastu

To kolejny wyrok w tej sprawie. W ubiegłym roku sąd nałożył na Apple wyższą karę w wysokości 506 mln dolarów. Wówczas firma odwołała się od tej decyzji. Sędzia okręgowy Rodney Gilstrap uznał to odwołanie i zarządził kolejny proces, który miał skupić się jedynie na kwestiach odszkodowawczych. Sędzia argumentował wówczas, że pierwsza ława przysięgłych nie mogła rozstrzygnąć, czy kwota odszkodowania została przyznana na "uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunkach".

Apple przegrywa w wojnie o patenty. Firma skarży się na trolle patentowe

Tym razem Apple również nie zamierza składać broni. Koncern z Cupertino wydał już oświadczenie, w którym zapowiada złożenie kolejnego odwołania.

Optis nie wytwarza żadnych produktów, a jego jedynym celem jest pozywanie firm korzystających z patentów, które gromadzi. Będziemy nadal bronić się przed próbami wyłudzeń nieuzasadnionych płatności za patenty.

- podkreśla rzecznik prasowy Apple.

Faktem jest, że Optis nie jest pierwotnym właścicielem pięciu patentów związanych z technologią sieci bezprzewodowych, które miał naruszyć Apple. Firma nabyła je wcześniej od koncernów LG, Samsung oraz Panasonic. Co ciekawe, Optis zamierza dochodzić swoich praw również w Wielkiej Brytanii, gdzie domaga się od Apple odszkodowań w wysokości - bagatela - 5 miliardów funtów.

Więcej o: