iPhone 13 Pro i układ A15 Bionic już w ogniu benchmarków. Wynik mógł być tylko jeden

Daniel Maikowski
iPhone 13 nie trafił jeszce do sprzedaży, ale w sieci już pojawiły się pierwsze wyniki testów układu A15 Bionic, który napędza nowe smartfony Apple. Wielkiego zaskoczenia nie ma: iPhone 13, pod względem wydajności, po raz kolejny odjechał rywalom.

iPhone 13 został zaprezentowany kilka dni temu. Tak, jak w ubiegłym roku, zobaczyliśmy cztery różne modele nowego smartfona Apple, które różnią się od siebie w kilku istotnych aspektach. Wszystkie jednak są napędzane tym samym procesorem Apple A15 Bionic.

Zobacz wideo Dlaczego Betamax przegrał z VHS? Co się stało z Segą i HD DVD? Oto słynne wojny technologii [TOPtech]

Czytaj też: Jeden model iPhone'a 13 kosztuje 3,6 tys. zł, a drugi ponad 8 tysięcy. Czym się różnią?

Podczas wtorkowej prezentacji firma z Cupertino zachwalała, że układ A15 Bionic jest nawet o 50 proc. szybszy od najlepszego procesora konkurencji. Apple nie zdradził do jakiego konkretnie układu pije, jednak wiele wskazuje na to, że chodziło o Snapdragona 888 od firmy Qualcomm.

Oczywiście tego typu marketingowe deklaracje należy traktować z dużą dozą nieufności. Dlatego z niecierpliwością czekaliśmy na pierwsze wyniki testów, które pokazałyby nam rzeczywistą wydajność najnowszego układu Apple. 

iPhone 13iPhone 13 Geekbench 5

Apple A15 Bionic przetestowany. Konkurenci bez szans.

Takie rezultaty właśnie się pojawiły, a to za sprawą Geekbench 5, popularnego narzędzia, które testuje wydajność urządzeń mobilnych. Z opublikowanych rezultatów wynika, ze iPhone 13 Pro z układem A15 Bionic na pokładzie uzyskał 1728 punktów w teście Single-Core i 4695 punktów w teście Multi-Core.

Dla porównania, w przypadku ubiegłorocznego iPhone'a 12 Pro wyniki wyniosły odpowiednio 1597 i 4140 punktów. Z kolei OnePlus 9 Pro z układem Snapdragon 888, czyli  jeden z najmocniejszych smartfonów z Androidem dostępny na rynku uzyskał w teście Geekbench 5 1116 oraz 3541 punktów.

Wnioski są dość oczywiste. Już iPhone 12 Pro napędzany układem A14, pod względem wydajności zdystansował praktycznie całą androidową konkurencję. iPhone 13 Pro z procesorem A15 Bionic jeszcze bardziej śrubuje rekordy, a stwierdzenie, że układ ten jest nawet o 50 proc. wydajniejszy od najlepszych procesorów konkurencji zdecydowanie da się obronić.

iPhone 13 Pro - Metal ScoreiPhone 13 Pro - Metal Score Geekbench 5

Przy okazji, Geekbench 5 przetestował też układ graficzny (GPU) w nowym iPhonie. Ten także radzi sobie znakomicie. W teście iPhone 13 Pro uzyskał 14 216 punktów. Dla porównania, ubiegłoroczny iPhone 12 Pro z w tym samym benchmarku zdobył 9 123 punkty, co i tak było świetnym rezultatem.

Więcej o: