Nowe urządzenia Microsoftu. Surface Laptop Studio robi wrażenie, ale Surface Go 3 to nadal kiepski żart

Daniel Maikowski
Microsoft zaprezentował w środę nowe urządzenia z rodziny Surface. Zobaczyliśmy hybrydowe tablety Surface Pro 8 i Surface Go 3, notebook Surface Laptop Studio, a także drugą generację telefonu Surface Duo. Ceny nie brzmią zbyt zachęcająco.

Już za dwa tygodnie do użytkowników trafi finalna wersja Windowsa 11. Microsoft postanowił uczcić tę okazję wprowadzając na rynek szereg nowych urządzeń z flagowej rodziny Surface, które - zdaniem amerykańskiego producenta - mają wycisnąć wszystko to, co najlepsze z nowego systemu.

 

Surface Duo 2

Zacznijmy jednak od sprzętu, który pod kontrolą Windowsa nie pracuje, czyli od składnego smartfona Surface Duo 2. Pierwsza generacja tego urządzenia nie spotkała się ze zbyt ciepłym przyjęciem ze strony użytkowników. Krytykowali oni m.in. kiepski aparat oraz przeciętny procesor.

Tym razem ma być znacznie lepiej. Surface Duo 2 został wyposażony w dwa 5,8-calowe wyświetlacze OLED (1892 x 1244) z odświeżaniem 90 Hz, potężny układ Snapdragon 888 oraz potrójny aparat 12 Mpx z optyczną stabilizacją obrazu. Korzystanie z urządzenia ma być też wygodniejsze - m.in. dzięki zastosowaniu dodatkowego ekranu na krawędzi bocznej, który będzie wyświetlać powiadomienia.

Surface Duo 2 dysponuje baterią o pojemności 4449 mAh, a na pokładzie znajdziemy system Android w najnowszej wersji 11 (Windows 11 i Android 11... Czy to przypadek? Tak, to przypadek).

W USA rozpoczęła się już przedsprzedaż urządzenia. Najtańsza wersja z 8 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej została wyceniona na 1 499 dolarów. Jest więc bardzo drogo. Póki co, firma z Redmond nie ma w planach wprowadzania Surface Duo 2 na polski rynek. Trochę szkoda, a trochę nie.

 

Surface Pro 8

Najstarszy przedstawiciel rodziny Surface również doczekał się odświeżenia. Ósma generacja hybrydy tabletu i laptopa od Microsoftu dysponuje węższymi ramkami, a przy tym większym i jaśniejszym ekranem od swojego poprzednika. Do tego 13-calowy panel PixelSense po raz pierwszy w historii oferuje odświeżanie na poziomie 120 Hz.

Jeśli chodzi o specyfikację, to również jest bardzo dobre. Sercem Surface Pro 8 jest układ Intel Core 11 generacji (w zależności od wersji będzie to model i5 bądź i7). Do dyspozycji mamy także od 8 do nawet 32 GB RAM, a także od 128 do 1 TB pamięci wewnętrznej.

Wraz z Surface Pro 8 zadebiutowała również nowa klawiatura Signature oraz rysik Surface Slim Pen 2, który został wyposażony w silniki haptyczne. Urządzenie w podstawowej wersji zostało wycenione na 1 099 dolarów. Na początku przyszłego roku Surface Pro 8 trafi również do Polski.

 

Surface Go 3

Surface Go 3 to obecnie najtańszy bilet do świata urządzeń Microsoftu. Niestety poprzednie generacje tego sprzętu miały  problemy z wydajnością. Takich można spodziewać się niestety także w przypadku nowych modeli. O ile do 10,5-calowego wyświetlacza PixelSense o rozdzielczości FullHD trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia, o tyle reszta specyfikacji nie zachwyca.

Microsoft znów umieścił w najtańszym wariancie słabiutki procesor Intel Pentium Gold 6500Y, a także zaledwie 4 GB RAM i wolny dysk eMMC Wycenianie takiej konfiguracji na 1 999 zł to spora przesada, biorąc pod uwagę to, co w podobnej cenie oferuje konkurencja.

Droższy model z układem i3-10100Y 10. generacji, 8 GB RAM oraz dyskiem SSD 128 GB prezentuje się już znacznie lepiej, ale trzeba za niego zapłacić 3 149 zł. A do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć co najmniej 459 zł za sprzedawaną oddzielnie klawiaturę Surface Go Type Cover. Nie wygląda to dobrze.

 

Surface Laptop Studio

Surface Laptop Studio to zdecydowanie najpotężniejsze spośród zaprezentowanych urządzeń. Jego unikatową funkcją jest specjalny zawias, który pozwoli nam ustawić ekran pod niemal każdym kątem, co pozwoli nam na łatwiejszą obsługę laptopa dotykiem oraz rysikiem.

Urządzenie zostało wyposażone w 14,4-calowy ekran PixelSense (2400 x 1600) z odświeżaniem 120 Hz oraz technologią Dolby Vision. Na pokładzie znajdziemy układ najnowsze układy i5 oraz i7 11. generacji, od 16 do 32 GB RAM oraz dysk SSD o pojemności sięgającej nawet 2 TB.

Jeśli chodzi o grafikę, to modele z układem i5 dysponują zintegrowanym układem Intel Iris Xe, z kolei mocniejsze modele z i7 wyposażono w dedykowaną grafikę nVidia RTX 3050 Ti (4 GB VRAM).

W USA ruszyła przedsprzedaż urządzenia, które w podstawowej wersji wyceniono na 1 599 dolarów. Do Polski Surface Laptop Studio trafi na początku przyszłego roku.

Zobacz wideo Xbox Series X po czterech miesiącach. Czy Microsoft dał radę?
Więcej o: