Windows 10 - jak wyłączyć aktualizację systemu operacyjnego [PORADNIK]

Automatyczne aktualizacje to jedna z funkcji systemu Windows, która spotyka się z największą krytyką ze strony użytkowników. Czy można ją wyłączyć na stałe? Tak, ale wymaga to pewnej ingerencji w ustawienia systemu.

Windows 10 aktualizuje się zazwyczaj w najmniej spodziewanym momencie - na przykład, gdy piszemy ważny raport lub gramy w naszą ulubioną grę. Proces aktualizacji obciąża zarówno naszą lokalną sieć, jak i procesor oraz dysk komputera. Na szczęście istnieje sposób, aby odłożyć w czasie aktualizacje systemu, a nawet całkowicie je wyłączyć.

Zobacz wideo "List miłosny" wysłał do piekła 50 mln komputerów. Oto najgroźniejsze wirusy komputerowe w historii [TOPtech]

Windows 10. Jak odłożyć w czasie aktualizację systemu?

Wstrzymanie funkcji Windows Update jest niezwykle proste. Jeśli chcemy, aby danego dnia system nie niepokoił nas próbami aktualizacji, należy uruchomić aplikację Ustawienia (ikona trybiku), wejść w sekcję Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie w Windows Update oraz Opcje zaawansowane. 

Pod napisem Wstrzymaj aktualizacje znajduje się specjalne pole, w którym możemy wybrać datę, do której system ma wstrzymać się z uruchamianiem usługi Windows Update.

Windows 10. Jak wyłączyć aktualizację na stałe?

Zanim zdecydujemy się całkowicie wyłączyć funkcję Windows Update, musimy uzmysłowić sobie, że jest to dość ryzykowna decyzja. Owszem, Microsoft zasypuje nas irytującymi aktualizacjami, ale są to często krytyczne aktualizacje, które łatają likwidują określone luki w systemie. Luki, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców np. do przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem. 

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na wyłączenie Windows Update, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić, z jakiej wersji systemu korzystamy - czy jest to Win 10 Home, czy też może Win 10 Pro. 

Windows 10 Home. Jak wyłączyć aktualizacje na stałe?

W przypadku Win 10 Home z pomocą przychodzi nam funkcja połączenia taryfowe. System posiada specjalne zabezpieczenie, które pozwala blokować przesyłanie dużych pakietów danych (na przykład aktualizacji systemowych), w sytuacji kiedy jesteśmy podłączeni do płatnej sieci.

Z funkcji tej możemy skorzystać jednak również, gdy jesteśmy podłączeni do naszej domowej sieci Wi-Fi, dzięki czemu aktualizacje Windows Update zostaną zablokowane. Jak to zrobić?

Krok 1

Najpierw musimy sprawdzić, czy funkcja blokowania aktualizacji w sieciach taryfowych jest aktywna. W tym celu należy wejść w Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Windows Update -> Ustawienia zaawansowane. Teraz wystarczy sprawdzić, czy przełącznik Pobieraj aktualizacje za pośrednictwem połączeń taryfowych jest ustawiony na Wyłączone.

Krok 2

Wracamy do aplikacji Ustawienia, a następni otwieramy sekcję Sieć i internet. W tym miejscu należy kliknąć w przycisk Właściwości, który znajduje się przy nazwie sieci, do której jesteśmy aktualnie podłączeni. Następnie wystarczy ustawić przycisk Ustaw jako połączenie taryfowe na Włączone.

Ważne! Ustawienie to dotyczy tylko danej sieci. Jeśli podłączymy się do innego Wi-Fi i znów będziemy chcieli skorzystać z tego triku, to należy powtórzyć Krok 2.

WindowsWindows fot. DM

Windows 10 Pro. Jak wyłączyć aktualizacje na stałe?

Windows 10 Pro umożliwia wyłączenie aktualizacji systemu dzięki narzędziu o nazwie Edytor lokalnych zasad grupy. Aby z niego skorzystać należy wcisnąć kombinację klawiszy [Windows] + [R], a następnie wpisać w okienku gpedit.msc i wcisnąć OK.

Naszym oczom ukaże się Edytor lokalnych zasad grupy. Aby dostać się do interesującej nas funkcji, musimy znaleźć w drzewku katalogów pozycję Konfiguracja komputera, a następnie przejść przez Szablony administracyjne -> Składniki systemu Windows -> Usługa Windows Update -> Zarządzanie środowiskiem użytkownika końcowego

Po jej otwarciu kliknąć dwukrotnie w pozycję Konfigurowanie aktualizacji automatycznych, a następnie w nowym oknie zaznaczyć przełącznik w górnym rogu na Włączono. Przechodzimy do sekcji Opcje i pod pozycją Konfigurowanie automatyczne aktualizacja, wybieramy opcję 2 - Powiadom o pobieraniu i automatycznym instalowaniu. Zatwierdzamy zmiany i... gotowe.

Więcej o: