Komputer za słaby dla Windowsa 11? Microsoft szykuje rozwiązanie. Będzie lżejsza wersja systemu

Windows 11 nie jest systemem dla każdego, z powodu sporych wymagań, jakie stawia komputerom. Podobno jednak Microsoft szykuje specjalna wersję Windows 11 SE, która mogłaby sprawdzić się na tanich laptopach wykorzystywanych np. przez uczniów i studentów.
Zobacz wideo Kultowy XP i "pluskwa millenijna". Oto najlepsze i najgorsze wersje Windowsa [TOPtech]

Windows 11, który zadebiutował 5 października br. teoretycznie jest dostępny dla każdego użytkownika komputera z Windowsem 10. Teoretycznie, bo aby go otrzymać sprzęt musi spełniać dość wysokie wymagania techniczne, w tym być wyposażony w stosunkowo nowy procesor (ze wsparciem dla TPM 2.0).

Nieoficjalnie: Microsoft szykuje "lekką" wersję Windowsa 11

W przypadku wielu starszych komputerów okazało się to problemem nie do przeskoczenia, a ich użytkownicy otrzymują powiadomienia o braku kompatybilności z Windows 11. Teraz - jak dowiadujemy się z nieoficjalnych informacji - Microsoft ma szykować specjalną edycję Windowsa 11 dla słabszych maszyn.

Tak twierdzi przynajmniej portal Windows Central, który jest źródłem dość wiarygodnych informacji. Z doniesień wynika, że Microsoft przygotowuje się do wypuszczenia nowej wersji "Okienek", która występować będzie zapewne pod nazwą Windows 11 SE. Ma być to lżejsza edycja najnowszego systemu operacyjnego, która z powodzeniem będzie działać na słabszych laptopach.

Więcej na temat Windowsa 11 można znaleźć na stronie głównej Gazeta.pl

Literki SE najpewniej są skrótem pochodzącym od "Student Edition" lub "School Edition" twierdzi serwis. To z kolei sugeruje, że Microsoft chce, aby Windows 11 SE był systemem skierowanym przede wszystkim do prostych komputerów dla uczniów (ale być może nie tylko).

Microsoft szykuje też taniego laptopa dla uczniów

Pierwszym urządzeniem pracującym pod kontrolą Windowsa 11 SE ma być nowy laptop Microsoftu o nazwie kodowej Tenjin, który wciąż jest z fazie opracowywania. Będzie to podstawowe urządzenie z ekranem o przekątnej 11,6 cala i rozdzielczością 1366x768 pix, napędzany procesorem Intel Celeron N4120 wspartym przez 8 GB pamięci RAM. Na pokładzie znajdzie się tylko to, co naprawdę potrzebne - klawiatura, gładzik, jeden pełnowymiarowy port USB i jedno USB typu C oraz gniazdo słuchawkowe i ładowania.

Sprzęt powinien zatem sprawdzić się przede wszystkim w zastosowaniach szkolnych, gdzie wysoka wydajność czy duża rozdzielczość ekranu nie są priorytetami, a liczy się niska cena. Windows 11 SE ma być systemem, który będzie bezproblemowo działał na takich właśnie laptopach z niższej półki.

Niestety na temat systemu i samego komputera nie wiadomo nic więcej. Tajemnicą na razie pozostaje to, czy w przyszłości Windows 11 SE będzie mógł trafić na starsze i słabsze komputery, które nie są kompatybilne z normalną edycją systemu. Sam Microsoft zapytany o szczegóły na temat systemu przez Windows Central odmówił komentarza w tej sprawie.

Więcej o: