2 mln gospodarstw czeka wymiana telewizorów lub dekoderów. TVP wysłało listy do parafii

W Polsce mają się zmienić standardy naziemnej telewizji cyfrowej. Zmusi to 2 mln gospodarstw domowych do wymiany telewizora lud dekodera. O zmianach seniorzy mają być informowani między innymi w parafiach. TVP zapowiedziało także uruchomienie infolinii.

- Kontaktowanie się z nimi [seniorami - red.] przez internet może nie odnieść oczekiwanego skutku i chyba jedynym sposobem oprócz budowania niezwykle prostego komunikatu jest skontaktowanie się z nimi metodami bardzo klasycznymi. Plakatami na poczcie czy w parafiach, gdzie jasnymi wskazówkami wskażemy, co mogą zrobić - powiedział cytowany przez wirtualnemedia.pl dyrektor Krajowego Instytutu Mediów. Mirosław Kalinowski był jednym z uczestników konferencji Związku Cyfrowa Polska i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poświęconej DVB-T2/HEVC.

Zobacz wideo Agnieszka Pomaska o planach likwidacji TVP Info

Przeczytaj więcej podobnych informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

TVP chce informować seniorów o zmianie standardu naziemnej telewizji za pośrednictwem parafii

W związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji, która ma nastąpić w drugim kwartale 2022 roku, zostanie uruchomiony planszowy kanał testowy. W związku ze zmianami, dekoder lub telewizor będzie musiało wymienić około 2 mln gospodarstw domowych. TVP planuje informować najstarszych obywateli o DVB-T2/HEVC uruchamiając infolinię oraz kierując w tej sprawie listy do parafii.

Marcin Klepacki: Przypuszczam, że nie będziemy prowadzić szkoleń dla wikariuszy w parafiach, co mają mówić z ambony

- Z racji tego, że mamy redakcję katolicką, to pewnie sobie jakoś tymi kanałami poradzimy. Pytanie, czy ja jako przedstawiciel nadawcy publicznego jestem tutaj właściwy. Nie to, że nie mogę tego zrobić, tylko nie wiem, czy to instytucja, która powinna ten pomysł wcielić w życie. To się sprowadzi do tego, że nie my coś zrobimy jako telewizja, tylko trzeba byłoby wydrukować plakat, który pojawi się w gablotach przy parafiach. Przypuszczam, że nie będziemy prowadzić szkoleń dla wikariuszy w parafiach, co mają mówić z ambony. Raczej przygotujemy to w formie jakiejś informacji pisemnej - przekazał Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP. 

Dodatkowo ruszy infolinia, która umożliwi seniorom kontakt z ekspertem, który przekaże, czy niezbędna jest wymiana sprzętu oraz kanał, który pozwoli sprawdzić, czy telewizor odbiera kodek HEVC.

Więcej o: