- Kontaktowanie się z nimi [seniorami - red.] przez internet może nie odnieść oczekiwanego skutku i chyba jedynym sposobem oprócz budowania niezwykle prostego komunikatu jest skontaktowanie się z nimi metodami bardzo klasycznymi. Plakatami na poczcie czy w parafiach, gdzie jasnymi wskazówkami wskażemy, co mogą zrobić - powiedział cytowany przez wirtualnemedia.pl dyrektor Krajowego Instytutu Mediów. Mirosław Kalinowski był jednym z uczestników konferencji Związku Cyfrowa Polska i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poświęconej DVB-T2/HEVC.
Przeczytaj więcej podobnych informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.
W związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji, która ma nastąpić w drugim kwartale 2022 roku, zostanie uruchomiony planszowy kanał testowy. W związku ze zmianami, dekoder lub telewizor będzie musiało wymienić około 2 mln gospodarstw domowych. TVP planuje informować najstarszych obywateli o DVB-T2/HEVC uruchamiając infolinię oraz kierując w tej sprawie listy do parafii.
- Z racji tego, że mamy redakcję katolicką, to pewnie sobie jakoś tymi kanałami poradzimy. Pytanie, czy ja jako przedstawiciel nadawcy publicznego jestem tutaj właściwy. Nie to, że nie mogę tego zrobić, tylko nie wiem, czy to instytucja, która powinna ten pomysł wcielić w życie. To się sprowadzi do tego, że nie my coś zrobimy jako telewizja, tylko trzeba byłoby wydrukować plakat, który pojawi się w gablotach przy parafiach. Przypuszczam, że nie będziemy prowadzić szkoleń dla wikariuszy w parafiach, co mają mówić z ambony. Raczej przygotujemy to w formie jakiejś informacji pisemnej - przekazał Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP.
Dodatkowo ruszy infolinia, która umożliwi seniorom kontakt z ekspertem, który przekaże, czy niezbędna jest wymiana sprzętu oraz kanał, który pozwoli sprawdzić, czy telewizor odbiera kodek HEVC.