To chyba najbardziej oryginalny komputer Microsoftu w historii. Co potrafi Surface Laptop Studio? [TEST]

Surface Laptop Studio to bez wątpienia jedno z najbardziej orginalnych urządzeń Microsoftu. Czy sprzęt o niebanalnej konstrukcji jest jednak równie dobrym laptopem?

Przez ostatnie lata firma z Redmond przyzwyczaiła nas do hybrydowych konstrukcji. Można tu choćby wspomnieć o modelach Surface Pro i Surface Book, które mogły pracować zarówno w trybie laptopa jak i - po odłączeniu klawiatury - tabletu. Surface Laptop Studio jest kolejnym eksperymentem z formą, ale Microsoft zdecydował się tu na jeszcze oryginalniejsze rozwiązanie.

Surface Laptop StudioSurface Laptop Studio Surface Laptop Studio

Zobacz wideo Najlepszy sprzęt Microsoftu od lat? Surface Pro 8 zaskakuje nie tylko nowym wyglądem [TOPtech]

Surface Laptop Studio - WYGLĄD I FUNKCJONALNOŚĆ

Ekran Surface Laptop Studio nie jest zespolony z klawiaturą, ale nie możemy też całkowicie odłączyć go od podstawy urządzenia. Wyświetlacz został umieszczony w specjalnej pokrywie z zawiasami, co pozwala nam obrócić go o niemal 180 stopni i ustawić w kilku różnych trybach pracy:

  • tryb laptopa;
  • tryb kreatywny, w którym ekran spoczywa płasko na klawiaturze;
  • tryb rozrywkowy, w którym ekran zasłania klawiaturę i znajduje się blisko gładzika.

Surface Laptop StudioSurface Laptop Studio Surface Laptop Studio

W teorii taka konstrukcja urządzenia ma nam umożliwić m.in. wygodniejsze korzystanie z rysika. I trzeba przyznać, że Microsoft wywiązał się z tego zadania wzorcowo. Zarówno szkicowanie, jak i tworzenie notatek na dotykowym ekranie Surface Laptop Studio jest bardzo komfortowe.

Surface Laptop StudioSurface Laptop Studio Surface Laptop Studio

A jeśli o rysiku mowa, to warto dodać, że pod obudową laptopa znajduje się specjalna magnetyczna wnęka, która umożliwia przechowywanie i bezprzewodowe ładowanie pióra Surface Slim Pen 2.  

Wracając do konstrukcji samego laptopa, obudowa Surface Laptop Studio została wykonana ze stopu aluminium i magnezu. Urządzenie sprawia wrażenie bardzo solidnego i wytrzymałego. Dotyczy to również potencjalnie najbardziej "wrażliwego" elementu konstrukcji, czyli zawiasów utrzymujących wyświetlacz w ryzach. Te zostały dodatkowo zabezpieczone materiałową powłoką. 

Surface Laptop StudioSurface Laptop Studio Surface Laptop Studio

Moje jedyne zastrzeżenie dotyczy lekkiego skrzypienia, które słychać niemal za każdym razem, gdy otwieram górną pokrywę laptopa. Nie wykluczam jednak, że problem dotyczy jedynie testowanego przeze mnie egzemplarza. 

Surface Laptop StudioSurface Laptop Studio Surface Laptop Studio

Surface Laptop Studio - EKRAN

Surface Laptop Studio został wyposażony w dotykowy ekran PixelSense Flow o rozdzielczości 2400 x 1600 px oraz proporcjach 3:2. Wyświetlacze PixelSense od lat są jednym z najmocniejszych punktów urządzeń z serii Surface. Nie inaczej jest w przypadku testowanego laptopa.

Surface Laptop StudioSurface Laptop Studio Surface Laptop Studio

Ekran oferuje znakomitą reprodukcję kolorów, a także wysoki kontrast (1500:1) i bardzo przyzwoitą jasność maksymalną (500 nitów). Dodatkowym smaczkiem jest tu również odświeżanie 120 Hz, co zdecydowanie poprawia płynność korzystania z urządzenia. Tak, jak wspomniałem wcześniej, ekran Surface Laptop Studio znakomicie sprawdza się w roli cyfrowego notatnika i płótna. Warto przy tym pamiętać, że niezbędny do szkicowania rysik Surface Slim Pen 2 jest sprzedawany oddzielnie.

Surface Laptop StudioSurface Laptop Studio Surface Laptop Studio

Surface Laptop Studio - SPECYFYIKACJA I WYDAJNOŚĆ

Jak twierdzi sam Microsoft, Surface Laptop Studio jest urządzeniem skierowanym do profesjonalistów. Od takiego sprzętu oczekujemy więc więcej niż od standardowego domowego laptopa - również w kwestii wydajności. Na papierze specyfikacja specyfikacja przedstawia się tu bardzo przyzwoicie.

Sercem urządzenia jest układ Intel Core i7 11. generacji, który dysponuje 4 rdzeniami, 8 wątkami i maksymalnym taktowaniem na poziomie 4,80 GHz. Komputer został też wyposażony w 16/32 GB pamięci RAM oraz 256 GB, 512 GB, 1 TB lub 2 TB pamięci SSD.

Surface Laptop StudioSurface Laptop Studio Surface Laptop Studio

Jeśli chodzi o układ graficzny, to tańsze warianty dysponują grafiką Intel Iris Xe. Z kolei droższe modele (w tym ten, który miałem okazję przetestować) oferują dedykowane układy NVIDIA RTX 3050 Ti. Taka konfiguracja nie tylko umożliwi nam swobodne korzystanie z takich programów, jak Adobe Premier Pro, Photoshop czy Lightroom, ale pozwoli też na uruchomienie nowszych gier (np. Forza Horizon 5).

Cinebench R23Cinebench R23 DM

W benchmarku Cinebench R23 Surface Laptop Studio zdobył 1479 pkt. w teście jednego rdzenia oraz 5553 pkt. w teście wielu rdzeni. Przyzwoicie wypadł także test układu RTX 3050 Ti. W benchmarku 3D Mark (test Fire Strike) zdobył on 10 391 pkt. Warto przy tym pamiętać, że - mimo niezłej wydajności - wciąż nie mówimy tu o gamingowym laptopie. Jeśli zależy nam na ray-traycingu i 60 klatkach w Cyberpunku 2077, to powinniśmy rozejrzeć się za urządzeniem z mocniejszą grafiką. 

3D Mark3D Mark 3D Mark

Na pochwałę zasługuje aktywny układ chłodzenia, który jest nie tylko bardzo wydajny (obudowa rzadko się nagrzewa), ale jednocześnie bardzo dyskretny. Jest to o tyle imponujące, że mówimy to przecież o urządzeniu z wydajnym procesorem i7-11370H o napięciu 65W. 

Mniej imponuje natomiast liczba dostępnych portów. Znajdziemy tu jedynie 2 porty USB-C (Thunderbolt 4), złącze audio mini jack 3,5 mm oraz port ładowania Surface Connect. Zabrakło mi tu choć jednego złącza USB-A czy wciąż przydatnego i popularnego portu HDMI. Surface Laptop Studio dysponuje też modułem Wi-Fi 6 (standard ax) orazBluetooth 5.1. 

Surface Laptop StudioSurface Laptop Studio Surface Laptop Studio

Surface Laptop Studio - KLAWIATURA, DŹWIĘK I BATERIA

Testowałem dziesiątki laptopów, ale nie przypominam sobie urządzenia z tak wygodną klawiaturą, jak ta, którą dysponuje Surface Laptop Studio. Pisanie na tym urządzeniu to sama przyjemność. Klawisze oferują odpowiednią twardość, rozstaw oraz skok. Brawo!

Tego samego nie mogę napisać o wbudowanym touchpadzie. Wciąż czekam na laptop z Windowsem, którego gładzik będzie choćby porównywalny z tym oferowanym przez MacBooki. Tutaj touchpad jest  przyzwoity, ale tylko przyzwoity i nie ratuje go nawet nowy silniczek haptyczny. 

Surface Laptop StudioSurface Laptop Studio Surface Laptop Studio

Surface Laptop Studio oferuje zaskakująco dobre audio. Znajdziemy tu aż cztery głośniki Omnisonic, które grają nie tylko bardzo głośno, ale przy tym czysto i przejrzyście - szczególnie gdy ustawimy wyświetlacz laptopa w trybie rozrywkowym, co tylko potęguje wrażenie "bliskości" dźwięku. 

Microsoft twierdzi, że wbudowany akumulator o pojemności 5099 mAh pozwoli nawet na 19 godzin pracy urządzenia. W praktyce nie udało mi się jednak przekroczyć 13-14 godzin, a mówimy tu cały czas o sytuacji, w której ekran laptopa pracuje w trybie 60 Hz. Przy odświeżaniu 120 Hz czas działania na baterii skraca się o połowę  - do około 5-6 godzin, co i tak jest wynikiem dość przyzwoitym.

Surface Laptop StudioSurface Laptop Studio Surface Laptop Studio

Surface Laptop Studio - PODSUMOWANIE

Surface Laptop Studio z pewnością nie jest urządzeniem dla każdego. Nie jest też wcale najszybszym i najwydajniejszym sprzętem na rynku. Jego oryginalna konstrukcja sprawia jednak, że wyróżnia się z tłumu i może okazać się przydatnym narzędziem pracy dla osoby, które będzie potrafiła wykorzystać drzemiący w nim potencjał. Ten z kolei - nie oszukujmy się - związany jest głównie z rysikiem Surface Slim Pen 2, bez którego Surface Laptop Studio jest sprzętem niekompletnym.

Surface Laptop StudioSurface Laptop Studio Surface Laptop Studio

Za tę oryginalność przyjdzie nam jednak słono zapłacić. W najtańszym wariancie (16 GB RAM, 256 GB SSD, Intel Iris Xe) urządzenie wyceniono na 7 999 zł. Jeśli zależy nam na wersji z grafiką RTX 3050 Ti, to musimy przygotować się na wydatek rzędu niemal 11 tys. zł , a do tego warto także doliczyć kolejne 599 zł za piórko Surface Slim Pen 2. Mówiąc krótko: tanio nie jest.

Więcej o: