iPad staje się laptopem? Apple wziął się za system iPadOS. Na takie nowości czekaliśmy

Daniel Maikowski
iPadOS 16 przynosi oczekiwany powiew świeżości do świata iPadów. Apple zdecydował się na fundamentalne zmiany w interfejsie systemu, przez co różnica pomiędzy tabletami i laptopami jeszcze bardziej się zaciera.

Na poziomie sprzętowym iPady (w wersji Pro) już dawno stały się ultramobilnymi laptopami. Możemy do nich podłączyć myszkę i klawiaturę, a za znakomitą wydajność odpowiada potężny układ M1, dokładnie ten sam, który napędza najmocniejsze MacBooki czy komputery iMac.

Zobacz wideo Apple jedynie kopiuje od innych? Bzdura. Te trzy urządzenia zmieniły świat technologii [TOPtech]

Za tymi zmianami nie do końca nadążał jednak system iPadOS, który wciąż oferował mocno tabletowy interfejs. To jednak zmieni się już wkrótce, a to za sprawą najnowszej wersji mobilnego systemu Apple'a. iPadOS 16 to bez wątpienia największa rewolucja od czasu powstania tego OS-a.

iPad OSiPad OS iPad OS

iPadOS staje się macOS-em? Jeszcze nie, ale jest coraz bliżej

Na konferencji WWDC 2022 Apple zaprezentował szereg nowości, które jeszcze bardziej zatrą różnice między światem tabletów oraz laptopów. Jedną z najciekawszych funkcji w iOS 16 jest tryb Stage Manager (co ciekawe pojawił się też w MacOS-ie), który ma na celu poprawę wielozadaniowości. 

Jak działa Stage Manager? Gdy korzystamy z danej aplikacji, to po lewej stronie ekranu wyświetla się lista innych otwartych appek, pomiędzy którymi możemy się z dowolnie  przełączać. To nie wszystko - Stage Manager pozwala też na znacznie łatwiejsze przerzucanie plików pomiędzy aplikacjami.

iPad OSiPad OS Apple

Nowy interfejs iPadOS-a stawia też na ulepszoną obsługę okien aplikacji. Wreszcie możemy zmieniać ich rozmiar, przesuwać je i nakładać na siebie tak, jak w przypadku MacOS-a. Ta z pozoru niewielka nowość oznacza tak na prawdę całkowitą zmianę filozofii działania mobilnego systemu Apple'a.

iPadOS 16 wprowadza też możliwość personalizacji aplikacji. Chodzi np. o modyfikację ich interfejsu - jak ma to miejsce w przypadku ich desktopowych wersji. Apple obiecuje zresztą, że appki z iPada w niedalekiej przyszłości mają stać się niemniej funkcjonalne od swoich odpowiedników z MacOS-a.

iPad OSiPad OS Apple

To oczywiście nie koniec nowości w iPadOS. iPady zyskały funkcję obsługi zewnętrznego ekranu, który możemy podłączyć do urządzenia za pośrednictwem portu USB-C

iPad OSiPad OS Apple

Na konferencji firma sporo czasu poświęciła również graniu. Apple chce, aby iPad stał się przenośną konsolą, która umożliwi uruchamianie gier AAA, znanych z konsol Xbox czy PlayStation. Do celu droga wciąż daleka, ale firma z Cupertino wielokrotnie udowadniała, że nie rzuca słów na wiatr.

Inna nowość, o której warto wspomnieć to tzw. Reference Mode. Jest to specjalny tryb, który pozwala na kalibrację ekranu pod kątem profesjonalistów zajmujących się obróbką grafiki czy wideo. 

iPad OSiPad OS Apple

Z kronikarskiego obowiązku wspomnieć też należy o pojawieniu się oficjalnej aplikacji pogodowej. Brak dedykowanej wersji Weather App dla urządzeń iPad przez lata był w branży tematem żartów. Apple wreszcie stanął na wysokości zadania, co nie oznacza oczywiście  wcale, że ta oficjalna aplikacja pogodowa dla iPada jest zarazem tą najlepszą. Nie, nie jest.

Posłuchaj podcastu
Więcej o: