Od momentu napaści Rosji na Ukrainę wzrosło zainteresowanie językiem ukraińskim. Do tego stopnia, że język ten stał się trendem 2022 roku na platformie Duolingo.
Nauka języków obcych w ostatnich latach stała się bardzo modna i bardziej dostępna, między innymi dzięki elektronicznym platformom do nauki języków. Jakiego języka obcego uczymy się najchętniej w 2022 roku? Ukraińskiego.
Informuje o tym na swoim profilu na Facebooku deputowany ludowy Ukrainy z partii "Solidarność Europejska" Mykoła Kniażycki. Pisze on, że "język ukraiński stał się trendem 2022 roku na Duolingo. Zaczęło się go uczyć ponad 1,3 miliona ludzi".
Z danych opublikowanych przez Duolingo wynika, że zainteresowanie nauką języka ukraińskiego osiągnęło szczyt pod koniec marca 2022 roku, zaraz po napaści Rosji na Ukrainę i wciąż trwa.
"Po tym, jak Rosja najechała Ukrainę w lutym, ponad 1,3 miliona ludzi na całym świecie zaczęło uczyć się ukraińskiego w geście solidarności. Zainteresowanie nauką języka ukraińskiego i używaniem języka ukraińskiego w sytuacjach kryzysowych gwałtownie wzrosło w tygodniach po rozpoczęciu wojny, osiągając szczyt pod koniec marca i utrzymując się na stałym poziomie do końca 2022 roku" - czytamy w raporcie przygotowanym przez Duolingo.
O raporcie pisze też m.in. serwis kyivindependent.com: "Duolingo poinformowało, że liczba osób uczących się ukraińskiego w Niemczech i w Polsce wzrosła w tym roku ponad 16 razy w porównaniu z rokiem ubiegłym".
Duolingo to elektroniczna platforma do nauki języków i crowdsourcingu do tłumaczenia tekstu z bezpłatną aplikacją mobilną i stroną internetową, na której dostępnych jest ponad 30 języków do nauki online.
Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Największe zainteresowanie nauką języka ukraińskiego obserwowane jest zarówno w krajach oddalonych od konfliktu, np. w Argentynie, Japonii czy Wietnamie, jak i wśród najbliższych sąsiadów Ukrainy.
Jak czytamy w raporcie Duolingo, znaczny wzrost odnotowały kraje przyjmujące największą liczbę ukraińskich uchodźców. "W ciągu sześciu miesięcy po inwazji liczba osób uczących się ukraińskiego wzrosła o 1651 proc. rok do roku w Niemczech, 1615 proc., w Polsce i 1515 proc. w Czechach" - podsumowują eksperci.