Język ukraiński stał się trendem roku na platformie Duolingo. Uczy się go już ponad milion osób

Z najnowszych danych wynika, że język ukraiński bije rekordy popularności. Jak podaje platforma Duolingo, zaczęło się go uczyć ponad 1,3 miliona ludzi na całym świecie.

Od momentu napaści Rosji na Ukrainę wzrosło zainteresowanie językiem ukraińskim. Do tego stopnia, że język ten stał się trendem 2022 roku na platformie Duolingo.

Rada UE zatwierdza pomoc dla Ukrainy Rada Unii Europejskiej zatwierdza pakiet 18 mld euro pomocy dla Ukrainy

Ukraina. Ponad milion osób uczy się języka ukraińskiego 

Nauka języków obcych w ostatnich latach stała się bardzo modna i bardziej dostępna, między innymi dzięki elektronicznym platformom do nauki języków. Jakiego języka obcego uczymy się najchętniej w 2022 roku? Ukraińskiego.

Informuje o tym na swoim profilu na Facebooku deputowany ludowy Ukrainy z partii "Solidarność Europejska" Mykoła Kniażycki. Pisze on, że "język ukraiński stał się trendem 2022 roku na Duolingo. Zaczęło się go uczyć ponad 1,3 miliona ludzi".

Z danych opublikowanych przez Duolingo wynika, że zainteresowanie nauką języka ukraińskiego osiągnęło szczyt pod koniec marca 2022 roku, zaraz po napaści Rosji na Ukrainę i wciąż trwa.

Zobacz wideo Pszczel o milczeniu generała Gierasimowa: Nie miał instrukcji od swojego szefa

"Po tym, jak Rosja najechała Ukrainę w lutym, ponad 1,3 miliona ludzi na całym świecie zaczęło uczyć się ukraińskiego w geście solidarności. Zainteresowanie nauką języka ukraińskiego i używaniem języka ukraińskiego w sytuacjach kryzysowych gwałtownie wzrosło w tygodniach po rozpoczęciu wojny, osiągając szczyt pod koniec marca i utrzymując się na stałym poziomie do końca 2022 roku" - czytamy w raporcie przygotowanym przez Duolingo.

O raporcie pisze też m.in. serwis kyivindependent.com: "Duolingo poinformowało, że liczba osób uczących się ukraińskiego w Niemczech i w Polsce wzrosła w tym roku ponad 16 razy w porównaniu z rokiem ubiegłym".

Duolingo to elektroniczna platforma do nauki języków i crowdsourcingu do tłumaczenia tekstu z bezpłatną aplikacją mobilną i stroną internetową, na której dostępnych jest ponad 30 języków do nauki online.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen KE chce wykorzystać zamrożone majątki Rosjan do odbudowy Ukrainy

Gdzie największe zainteresowanie językiem ukraińskim?

Największe zainteresowanie nauką języka ukraińskiego obserwowane jest zarówno w krajach oddalonych od konfliktu, np. w Argentynie, Japonii czy Wietnamie, jak i wśród najbliższych sąsiadów Ukrainy. 

Jak czytamy w raporcie Duolingo, znaczny wzrost odnotowały kraje przyjmujące największą liczbę ukraińskich uchodźców. "W ciągu sześciu miesięcy po inwazji liczba osób uczących się ukraińskiego wzrosła o 1651 proc. rok do roku w Niemczech, 1615 proc., w Polsce i 1515 proc. w Czechach" - podsumowują eksperci. 

Więcej o: