Facebook i Instagram "uwolnią" sutki? Rada Nadzorcza zaleciła, by Meta zmieniła zasady

Facebook i Instagram mogą wkrótce zezwolić na publikację zdjęć bez ocenzurowanych sutków - donosi "The Guardian". Rada Nadzorcza firmy Meta zajmująca się moderacją treści zaleciła, aby zmienione zostały zasady dotyczące cenzury zdjęć przedstawiających nagość, tak by uwzględnione w nich zostały również osoby transpłciowe i niebinarne. Rada uchyliła również blokadę zdjęć zamieszczonych na Instagramie, które przedstawiają parę osób transpłciowych z odsłoniętymi klatkami piersiowymi.

Rada Nadzorcza zajmująca się moderacją treści na Facebooku i Instagramie zajmowała się sprawą dwóch zdjęć, które zostały zamieszczone w 2021 i 2022 roku na instagramowym profilu należącym do pary osób, które identyfikują się jako transpłciowe i niebinarne. Obie fotografie przedstawiały odsłonięte klatki piersiowe z zakrytymi sutkami. Podpisy pod zdjęciami dotyczyły opieki zdrowotnej dla osób transpłciowych. Wskazano w nich, że jedna z osób prowadzących konto ma przejść zabieg korekty płci.

Victoria Buckley Sutki lalki są nieodpowiednie dla Facebooka

Cenzura na Instagramie. Rada Nadzorcza cofnęła decyzję firmy Meta

Po licznych zgłoszeniach ze strony zautomatyzowanych systemów firmy Meta oraz użytkowników, posty ze zdjęciami zostały wielokrotnie sprawdzone przez moderację pod kątem potencjalnych naruszeń, a ostatecznie zostały zablokowane. Para prowadząca instragramowy profil odwołała się od tej decyzji do firmy Meta, a następnie do rady nadzorującej moderację. Ostatecznie Meta przywróciła wpisy razem ze zdjęciami i tłumaczyła, że posty zostały usunięte w wyniku błędu.

Rada Nadzorcza wyjaśniła we wtorkowym komunikacie, że usunięcie tych postów było niezgodne ze standardami społeczności firmy Meta, wartościami lub obowiązkami w zakresie praw człowieka. "Przypadki te uwydatniają również fundamentalne problemy z polityką Meta" - czytamy.

Wewnętrzne wytyczne Meta dla moderatorów dotyczące tego, kiedy usuwać treści zgodnie z polityką związaną z 'nagabywaniem seksualnym', są znacznie szersze niż podane uzasadnienie tej polityki lub publicznie dostępne wytyczne. Powoduje to zamieszanie wśród użytkowników i moderatorów oraz, jak zauważyła Meta, prowadzi do niesłusznego usuwania treści

- podkreśla rada w komunikacie.

Instagram oraz Facebook wydały zakaz używania emoji w kontekście seksualnym. Instagram oraz Facebook wydały zakaz używania emoji w kontekście seksualnym

Facebook i Instagram zezwoli na zdjęcia ze sutkami? Rada Nadzorcza zaleciła zmiany

Wskazano, że stosowana polityka "opiera się na binarnym spojrzeniu na płeć i rozróżnieniu między ciałami męskimi i żeńskimi". Oceniono, że takie podejście powoduje, iż "nie jest jasne, w jaki sposób zasady mają zastosowanie do osób interseksualnych, niebinarnych i transpłciowych i wymaga od moderacji dokonywania szybkich i subiektywnych ocen płci, co nie jest praktyczne w przypadku moderowania treści na dużą skalę".

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rada Nadzorcza uchyliła pierwotną decyzję Meta o usunięciu postów i przedstawiła swoje zalecenia, które, zdaniem dziennika "The Guardian" oznaczają, że Facebook i Instagram mogą wkrótce zezwolić na publikację zdjęć bez ocenzurowanych sutków. W zalecenia rady wskazano, że firma powinna:

  • zdefiniować jasne, obiektywne, respektujące prawa kryteria regulujące zasady dotyczące nagości i czynności seksualnych, aby wszyscy ludzie byli traktowani w sposób zgodny z międzynarodowymi standardami praw człowieka, bez dyskryminacji ze względu na płeć. Meta powinna najpierw przeprowadzić kompleksową ocenę wpływu takiej zmiany na prawa człowieka, angażując różnych interesariuszy oraz stworzyć plan zaradzenia wszelkim zidentyfikowanym szkodom;
  • podać więcej szczegółów w publicznie dostępnych standardach społeczności dotyczących nagabywania seksualnego na temat kryteriów, które prowadzą do usunięcia treści;
  • zrewidować wytyczne dla moderatorów dotyczące standardów społeczności w sprawie nagabywania seksualnego, aby dokładniej odzwierciedlały publiczne zasady, dotyczące tej polityki. Pomogłoby to zredukować błędy ze strony Meta.

Rada Nadzorcza Meta (ang. Oversight Board) powstała w 2020 roku, choć decyzja o jej utworzeniu zapadła już w roku 2018. Została powołana przez Marka Zuckerberga jako rodzaj "Sądu Najwyższego" (wówczas jedynie na platformie Facebook) zajmującego się przede wszystkim moderacją treści. Jej rolą jest rozstrzyganie, negocjowanie i mediowanie w istotnych sprawach dotyczących polityki Meta. Rada ma także uprawnienia do uchylania decyzji firmy. W skład rady wchodzi obecnie 22 członków.

Zobacz wideo Internetowi giganci, który trafili na śmietnik historii. Z własnej winy (i nie tylko) [TOPtech]
Więcej o: