Jest duża aktualizacja dla systemu Windows 11. Na tę nowość w Notatniku czekaliśmy od dawna

Microsoft opublikował najnowszą aktualizację do Windowsa 11 o nazwie Moment 2. Wprowadza ona sporo zmian, wśród nich głębszą integrację systemu z AI. Ciekawych usprawnień doczekał się również znany i lubiany Notatnik.

Pierwsza tegoroczna "duża" aktualizacja dla systemu Windows 11 wprowadza szereg nowości zarówno w warstwie wizualnej, jak i technicznej. Jedna z najciekawszych zmian dotyczy popularnego Notatnika, który wreszcie obsługuje karty. Nie ukrywam, że to coś, na co osobiście czekałem od dawna.

Karty w notatniku działają na identycznej zasadzie, co w przypadku przeglądarek internetowych - w ramach jednego okna aplikacji możemy otworzyć niemalże nieograniczoną liczbę plików. Znacząco ogranicza to bałagan związany z ciągłym przełączaniem się pomiędzy wieloma oknami. 

Zobacz wideo Kultowy XP i "pluskwa millenijna". Oto najlepsze i najgorsze wersje Windowsa [TOPtech]

Microsoft popracował również nad narzędziem Snipping Tool (Wycinanie). Do tej pory wykonywało ono jedynie zrzuty ekranu. Po aktualizacji możemy dodatkowo nagrywać pliki wideo. 

Snipping ToolSnipping Tool fot. Microsoft

Jeśli korzystacie z widgetów, to z pewnością ucieszy was fakt, że Windows 11 pozwoli nam teraz na obsługę aplikacji firm trzecich. Na pierwszy ogień pójdą widgety dla Facebooka, Messengera oraz Spotify. Będą też nowe widgety od samego Microsoftu - w tym dla aplikacji Xbox Game Pass.

Snipping ToolSnipping Tool Microsoft

Nowości w Windows 11. Bing z AI na pulpicie

Nowa aktualizacja dla Windowsa 11 wprowadza również głębszą integrację systemu z chatbotem AI dla przeglądarki Bing. Aby rozpocząć rozmowę ze sztuczną inteligencją, nie musimy już uruchamiać przeglądarki internetowej. Funkcje AI są bowiem dostępne bezpośrednio z poziomu systemowego paska wyszukiwania. 

BingBing fot. Microsoft

Nowości w Windows 11. Microsoft wyciąga rękę w stronę Apple

Kolejna zmiana jest korzystna dla posiadaczy iPhone'ów. Po. Po połączeniu iPhone'a z aplikacją Phone Link możemy teraz - bezpośrednio z poziomu systemu Windows 11 - wysyłać SMS-y, przeglądać książkę adresową, a nawet wykonywać połączenia głosowe 

Phone LinkPhone Link fot. Microsoft

Oto kilka innych zmian wprowadzonych przez aktualizację Windows 11 22H2 Moment 2:

  • lepsza obsługa ekranów dotykowych (gesty ekranowe i automatyczne ukrywanie paska zadań);
  • obsługa monitorów Braille'a dla niewidomych;
  • ulepszona funkcja Quick Assist - narzędzie zdalnej pomocy technicznej;
  • lepsze wyszukiwanie plików w systemie (AI);
  • lepsza integracja Windows 365 z chmurą,

Nowości w Windows 11. Jak zainstalować aktualizację?

Aby zainstalować aktualizację Moment 2 należy wejść w ustawienia systemu, a następnie przejść do zakładki Windows Update. Jeśli na liście plików dostępnych do pobrania nie ma aktualizacji, to należy kliknąć przycisk "Sprawdź aktualizacje".

Więcej o: