Wyciek danych został opublikowany w poniedziałek na "Cebulce", czyli polskojęzycznym forum w sieci Tor. Na forum pojawił się plik o nazwie ".pl.txt", który posiada ponad 6,2 mln wierszy. Każdy z nich zawiera adres strony internetowej, z której pochodzą wykradzione dane oraz login i hasło używane w tym serwisie internetowym.
Zobacz wideo
Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]
W pliku najczęściej pojawiają się następujące serwisy:
- Facebook (119 334 rekordy)
- Allegro (88 282 rekordy)
- .gov.pl (44 385 rekordów)
- Onet Poczta (28 747 rekordów)
- Poczta WP (12 056 rekordów)
- x-kom (10 761 rekordów)
- mBank (10 140 rekordów)
- Morele (2672 rekordy)
- ING Bank (1227 rekordów.
Jak sprawdzić, czy moje dane wyciekły?
Po informacji o wycieku danych rząd szybko zareagował i stworzył narzędzie, które pozwala w szybki sposób sprawdzić, czy nasze dane są bezpieczne. Jak to zrobić?
- Wchodzimy na portal bezpiecznedane.gov.pl;
- Wybieramy przycisk "sprawdź dane";
- Logujemy się do serwisu z pomocą Profilu Zaufanego;
- Wpisujemy do narzędzia adresy e-mail lub loginy, z których korzystamy do wpisywania się w różne serwisy. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na powyższe serwisy;
- System informuje nas, czy dane są bezpieczne, czy znalazły się w wycieku.
W środę po południu minister cyfryzacji informował o kolejnym wycieku danych. Nie podał żadnych szczegółów, przekazał jedynie, że baza narzędzia do sprawdzania haseł zostanie niebawem zaktualizowana o nowe dane. Więc jeśli w pierwszych dnia działania narzędzie pokazało, że wasze dane są bezpieczne, warto powtórzyć sprawdzenie za parę dni.
Na tej samej zasadzie działa też narzędzie "have i been pwned?", dostępne pod TYM adresem. Warto wpisać swojego maila również tam, bo jest to znacznie dłużej działający portal, niż ten rządowy, a więc obejmuje też wcześniejsze wycieki danych.
Co zrobić, jeśli nasze dane wyciekły?
W takim przypadku rząd zaleca:
- Użyj programu antywirusowego, żeby sprawdzić bezpieczeństwo swojego komputera;
- Korzystając z bezpiecznego komputera, zmień hasła do logowania, których używałeś dotychczas;
- Ważne! Jeśli do logowania na różnych serwisach wykorzystywałeś to samo hasło, zmień je również na pozostałych stronach;
- Włącz dodatkowe zabezpieczenie w serwisach, które umożliwiają weryfikację dwuetapową (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ);
- Zwróć szczególną uwagę na próby logowania na konta: sprawdzaj alerty przesyłane na adres e-mail;
- Sprawdź jak tworzyć bezpieczne hasła w poradniku CERT. Warto korzystać z menedżerów haseł, zewnętrznych lub wbudowanych w przeglądarkę.