Miliardowe przejęcie Microsoftu zagrożone? FTC nie składa broni. Chce zablokować fuzję

Po korzystnej decyzji sądu Microsoft jest na najlepszej drodze, aby sfinalizować wielką fuzję z Activision Blizzard. Na przeszkodzie firmie z Redmond znów chce jednak stanąć Federalna Komisja Handlu (FTC), która złożyła apelację ws. wartej 69 mld dolarów transakcji.

We wtorek Microsoft wygrał sądową batalię z Federalną Komisją Handlu ws. największej fuzji w historii branży gier wideo. Przypomnijmy, że chodzi tu o przejęcie spółki Activision Blizzard za - bagatela - 69 miliardów dolarów. Jego plan firma z Redmond ogłosiła jeszcze w styczniu 2022 r., transakcja została jednak czasowo wstrzymana ze względu na ewentualne ryzyko dotyczące uzyskania przez Microsoft pozycji monopolisty na rynku gier - co stało się podstawą do wytoczonego przez FTC procesu.

Zobacz wideo Ten sprzęt poraża wydajnością (i ceną). Co potrafi nowy MacBook Pro? [TOPtech]

Korzystna dla Microsoftu decyzja sędzi Jacqueline Scott Corley z sądu w San Francisco (więcej na jej temat przeczytacie w tym tekście) oznacza, że - w teorii - Microsoft może już bez żadnych przeszkód sfinalizować przejęcie Actvision Blizzard (przynajmniej na kluczowym rynku amerykańskim - wciąż pozostaje kwestia zablokowania fuzji przez regulatora w Wielkiej Brytanii).

Okazuje się jednak, że Federalna Komisja Handlu nie zamierza składać broni. W środę FTC złożyła w sądzie zawiadomienie, w którym poinformowała o złożeniu apelacji do decyzji sędzi Jacqueline Scott Corley. Póki co nie wiemy, jakie konkretne argumenty stoją za wnioskiem. Poznamy je dopiero wtedy, gdy amerykański regulator złoży wymagane dokumenty w Dziewiątym Okręgowym Sądzie Apelacyjny.

Na zablokowanie transakcji FTC ma jednak niewiele czasu. Sąd musiałby bowiem wydać decyzję o przedłużeniu czasowej blokady transakcji (temporary restraining order - TRO) jeszcze przed jej upłynięciem, tj. do piątku 14 lipca do godziny 23.59. Jak zauważa The Verge, nie jest nawet jasne, czy sąd apelacyjny będzie w stanie wydać orzeczenie w tej sprawie przed 18 lipca - a właśnie do tego dnia upływa ostateczny termin zamknięcia fuzji. Jeśli TRO nie zostanie przedłużone, to Microsoft będzie mógł sfinalizować transakcję jeszcze w najbliższy poniedziałek lub wtorek.

Przejęcie Activision Blizzard. FTC składa apelację

Sam Microsoft nie kryje rozczarowanie decyzją FTC. Firma wydała w tej sprawie oświadczenie. 

Orzeczenie Sądu Okręgowego jasno pokazuje, że to przejęcie jest korzystne zarówno dla konkurencji, jak i konsumentów. Jesteśmy rozczarowani, że FTC wciąż walczy o tę przegraną sprawę i sprzeciwiamy się dalszym działaniom mającym na celu opóźnienie możliwości kontynuacji tego procesu.

- podkreślił Brad Smith, wiceprezes Microsoftu. 

Firma z Redmond nie zamierza jednak czekać bezczynnie na ewentualną decyzję sądu (bądź jej brak). Z opublikowanej przez NASDAQ (amerykańska giełda papierów wartościowych) informacji prasowej wynika, że  w najbliższy poniedziałek 17 lipca spółka Acitvision Blizzard Inc. opuści indeks giełdowy NASDAQ-100. 

Więcej o: