Microsoft ułatwi nam wymianę komputera. Szykuje ciekawe nowości w Windows 11

Microsoft poinformował o kilku nowych funkcjach, które w najbliższym czasie mają pojawić się w Windows 11. Zmieni się m.in. karta z ustawieniami, która będzie automatycznie "uczyć się" nawyków każdego użytkownika i pojawi się nowa aplikacja.

Windows 11 w najbliższych tygodniach może doczekać się kilku ciekawych zmian. Nowe funkcje trafiły właśnie do testerów korzystających z wczesnej wersji systemu operacyjnego w ramach programu Insider. Microsoft nie zdradza, kiedy pojawią się u wszystkich użytkowników, ale powinno się to stać w stosunkowo niedalekiej przyszłości.

Zobacz wideo Kultowy XP i "pluskwa millenijna". Oto najlepsze i najgorsze wersje Windowsa [TOPtech]

Zmiany w Windows 11. Będą personalizowane ustawienia

Pierwsza ze zmian dotyczy przemodelowania okna z ustawieniami Windows 11. Po jego otwarciu zobaczymy nową stronę główną "Home", na której pojawią się skróty do najważniejszych kart - m.in. zakładki z urządzeniami peryferyjnymi, personalizacją szaty graficznej systemu, dyskiem w chmurze OneDrive i innych. To spora zmiana, bo do tej pory po wejściu w ustawienia kierowani jesteśmy automatycznie do karty "System", która jest pierwsza na liście.

Microsoft chwali się, że takie rozwiązanie pozwoli nam szybkiej i łatwiej dotrzeć do ustawień, których akurat potrzebujemy. Wszystko dlatego, że karta będzie personalizowana na podstawie naszych nawyków, których Windows 11 będzie się na bieżąco uczył. Użytkownicy, którzy na przykład często korzystają z ustawień Bluetooth, właśnie tę kartę zobaczą na samej górze. Dzięki temu, że karty te będą interaktywne, zmiany będzie można wprowadzać jednym kliknięciem bezpośrednio na głównej zakładce, która otworzy się po wejściu w ustawienia.

Nowość w Windows 11Nowość w Windows 11 fot. blogs.windows.com

Microsoft zaznacza jednak, że ta funkcja pojawi się wyłącznie w wersjach Windows 11 Home i Pro, nie zostanie wprowadzona na służbowych komputerach zarządzanych przez organizacje.

Co jeszcze zmieni się w Windows 11?

W Windows 11 zostanie zaszyta ponadto nowa aplikacja do zapisywania i przywracania danych z kopii zapasowej. Apka została nazwana Windows Backup i umożliwia utworzenie kopii zapasowej całego systemu, wraz z ustawieniami, zapisanymi sieciami Wi-Fi, zainstalowanymi aplikacjami oraz plikami, zdjęciami i filmami, które zostaną automatycznie zapisane na dysku OneDrive.

Dane te będą przechowywane w chmurze na wypadek ewentualnej awarii lub utraty komputera. Zdecydowanie mają też ułatwić przeniesienie wszystkich najważniejszych ustawień i plików na nowe urządzenie z Windowsem. Ma to maksymalnie usprawnić dostosowanie do swoich potrzeb nowego sprzętu, bo Windows Backup będzie nawet w stanie odtworzyć umiejscowienie skrótów do aplikacji na pasku zadań i w Menu Start. Te pobrane z Microsoft Store będzie można przywrócić jednym kliknięciem, a w przypadku pozostałych użytkownik zostanie automatycznie przekierowany do strony internetowej, z której można pobrać instalator.

Nowość w Windows 11Nowość w Windows 11 fot. blogs.windows.com

Poza tym Microsoft zdecydował się na wprowadzenie szeregu poprawek oraz pomniejszych ulepszeń w Windows 11. Między innymi poprawiono szybkość przenoszenia plików do kosza w Eksploratorze i naprawiono problemy z działaniem niektórych elementów systemu, np. paska zadań. 

Więcej o: