Co się dzieje: 15 lutego Ruth Porat opublikowała w serwisie LinkedIn informację o inwestycjach planowanych w Polsce, nawiązując do spotkania dyrektora generalnego Google Sundara Pichaia z Donaldem Tuskiem. Jej wpis udostępnił m.in. minister finansów Andrzej Domański.
Zapowiedź Google: Porat potwierdziła, że rozmowy dotyczyły partnerstwa "w zakresie sztucznej inteligencji, co ma napędzać wzrost gospodarczy w Polsce i pomóc w transformacji sektorów, w tym cyberbezpieczeństwa, zdrowia i energii w całym kraju". Przekazała także, iż podpisano "protokół ustaleń, który stanowi ważny krok naprzód po dziesięcioleciach inwestycji Google w Polsce, w tym budowy największego centrum inżynieryjnego Google w UE". Prezeska i dyrektorka ds. inwestycji w Alphabet i Google dodała również, że aby zrealizować zakładane plany "Google przewiduje zainwestowanie miliardów złotych i oczekuje ścisłej współpracy z rządem i Polskim Funduszem Rozwoju S.A. (PFR) w celu przyspieszenia wdrożenia sztucznej inteligencji w Polsce, odblokowując w ten sposób znaczące korzyści w całej Polsce".
Zmiana kwoty: Przypomnijmy, według wcześniejszych doniesień szef Google Sundar Pichai miał informować o inwestycji 5 mln dolarów w Polsce. Taka kwota pojawiła się również w komunikacie opublikowanym na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju. Wywołała ona jednak zdumienie wśród wielu osób, po czym okazało się, że na inwestycje mają zostać przekazane miliardy, nie miliony. "Jeżeli ktoś myśli, że prezes Googla przyjeżdża do Polski żeby rozmawiać z premierem o inwestycji za 5 mln dolarów to niech pomyśli raz jeszcze" - stwierdził Domański.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Wpadka? Zniknęła kwota inwestycji Google w Polsce. Minister komentuje".
Źródła:Andrzej Domański (X), Ruth Porat (LinkedIn)