Konferencja SXSW - najlepsze strony internetowe

W Austin w Teksasie odbywa się właśnie konferencja South by SouthWest (SXSW). Jest to święto muzyki i filmu, lecz również Internetu - prezentowane są na niej bowiem najciekawsze strony internetowe ostatniego roku.

W niedzielę dokonano rozdania nagród SXSW Web Awards . Strony podzielono na kilka kategorii, z których wybrano najlepsze i najciekawsze. Zgodnie z przewidywaniami wielką popularnością cieszą się strony poświęcone geolokalizacji. Jedną z ważniejszych nagród natomiast - Najlepsze z Najlepszych zdobyła wyszukiwarka Wolfram Alpha , nabyta ostatnio przez Microsoft . Przedstawione poniżej kategorie i ich zwycięzcy nie stanowią pełnej gamy wszystkich biorących udział w konkursie. Dokładne zestawienie znajduje się na stronach organizatora - South by SouthWest .

Aktywizm

czyli strony internetowe poświęcone walce o "lepszy świat". W tej kategorii znalazły się Ad Council - That's Not Cool , Love Letters to the Future , Our Bombs , United Nations Foundation, Summit on the Summit , a za najlepszą uznano Waterlife . Graficznie to chyba jedna z lepszych stron zgłoszonych w tej kategorii, chociaż moim zdaniem ważniejszą tematykę porusza Our Bombs . Waterlife stara się zwiększyć świadomość ekologiczną, natomiast Our Bombs świadomość polityczno-społeczną, przedstawiając historie uchodźców, albo mapy terenów na których dokonywane są bombardowania.

WaterlifeWaterlife Fot. Waterlife

Blog

Najlepsze blogi, najczęściej aktualizowane. Zwycięzcą w tej kategorii został The Vile Plutocrat , blog stylizowany na gazetę z lat '20, zajmujący się ujawnianiem nielegalnych zysków. Nagroda jak najbardziej zasłużona.

Biznes

Strony internetowe przedstawiające nowe usługi, odpowiadające na potrzeby. Albo je ubiegające. Za najlepszą uznano TheyMakeApps . Autorzy strony wybierają najciekawsze ich zdaniem aplikacje mobilne. Mnie bardziej do gustu trafia za to strona FL2 , a której znajduje się zbiór przedsięwzięć dotyczących stylu życia - od aplikacji mobilnych po szklane domy.

Edukacja

w kategorii tej znalazły się strony, które wyjaśniają jakiś obszar rzeczywistości. Zwyciężyła tu witryna 1066 , na której można wcielić się w zwycięskiego Wikinga. Równie ciekawa (o ile nie bardziej) jest strona Track My T , gdzie - jeśli przeczeka się trwający trochę za długo radosny lot trzmiela - można dowiedzieć się jaką drogę przebywa koszulka , zanim stanie się koszulką.

Track my TTrack my T Fot. TrackmyT

Eksperymentalne

jedna z ciekawszych kategorii. Zwyciężyła w niej BooneOakley , natomiast ja nie mogę się zdecydować, więc osobiście przyznałabym ex aequo Bet Your Followers (rosyjska ruletka "znajomymi" na Twitterze) i Assassin's Creed Twitter Experience - walką na zabójstwa między Twitterem, SMS-ami oraz klientem Twitttera.

Klasyka

kategoria ta stanowi wyjątek od reguły, obejmuje bowiem witryny, które powstały przed 1 stycznia 2009. Zgłoszono klasyki takie jak Delicious , Flickr , Hulu czy Issuu . Za najlepszą natomiast uznano Mint - stronę, za pośrednictwem której można zarządzać swoim budżetem . Biorąc pod uwagę fakt, że Mint konkurował tutaj z bardzo znanymi witrynami, jego zwycięstwo należy uznać za duży sukces. Chociaż ja wybrałabym tutaj raczej Delicious, ze względu na jego przydatność.

Mobile

w kategorii stron które najlepiej sprawdzają się w użyciu na telefonach komórkowych zwyciężyła Gowalla . Wyprzedziła tym samym swojego głównego konkurenta jeśli chodzi o geolokalizację - Foursquare . W tej kategorii nie mam osobistych faworytów, ale muszę przyznać, że wybór mnie nie zaskoczył.

Rozrywka

czyli co nas bawi w Sieci - memy, humor, itd. Nominowane były strony Cornify , Fashism , Pretty Loaded , Mayor Jack Reynolds , ale wyróżniono Atlas Obscura . Ocena która z witryn z treściami które nas bawią jest najlepsza (nawet, jeśli wybieramy tylko spośród zgłoszonych w 2009 roku) jest niezwykle trudna. Ale moim zdaniem Atlas Obscura nie wyróżnia się na tyle, by przyznawać mu nagrodę w kategorii Rozrywka. Lepszy już byłby Joe Monster.

Sztuka

fotografia, instalacje, kultura okiem artysty. O nagrodę ubiegały się strony Keeping Faith with an Idea: Guggenheim Museum, 1943-59 , Livebrush and the Livebrush Project , Peter Schafrick Photography , The Andy Warhol Foundation , a laury zdobyła odosketch . Znajdują się na niej pastelowe szkice, których powstawanie można śledzić na bieżąco. Całkiem ciekawe, ale moim zdaniem nagroda powinna była trafić do Livebrush, ze względu na możliwość interakcji. Albo ewentualnie do Flame , gdzie można stworzyć własnoręczne "dymne" malowidła.

Społeczność

kategoria - ocean. Zwyciężył w niej Aardvark - portal zakupiony niedawno przez Google. Jest to "wyszukiwarka społecznościowa", za pośrednictwem której możemy uzyskać odpowiedź na palące nas pytania. Algorytm wybiera osobę, która wydaje się najbardziej kompetentna do udzielenia odpowiedzi i przekazuje jej zapytanie. Do tego wszystko zostaje w rodzinie - system typuje osobę z grona naszych znajomych. Powstaje coraz więcej portali tego typu, odpowiadających na pytania ustami żywego człowieka zamiast algorytmu . Z kategorii Społeczność ja postawiłabym na rozwiązanie zbiorowe w postaci Fav4.org - jest to strona (świetna jako startowa) na której można ustawić do czterech najczęściej odwiedzanych przez nas witryn - do wyboru jest kilkadziesiąt stron ze świata; choć brakuje stron polskich.

Głos Ludu

Vox populi wybierał spośród wszystkich zaprezentowanych stron. Dlaczego wybrał akurat Cornify , nie mam zielonego pojęcia. W skrócie: strona ta umożliwia dodanie np. do bloga przycisku "Cornify", po czym klikając na niego witryna staje się marzeniem 8-letniej dziewczynki; pojawiają się na niej jednorożce, tęcze, brokatowe wstawki oraz Hello Kitty.

Najlepsze z Najlepszych

W tej kategorii decyzję podejmowało jury. Jak tłumaczył prowadzący Doug Benson (komik)

Najlepsze z Najlepszych różni się od Głosu Ludu, ponieważ ludzie stwierdzili, że akurat to nie jest najlepsze.

Trudno nie przyznać mu racji. W tej dziedzinie wybór padł na Wolfram Alpha - bazę wiedzy, z której można uzyskać wszelkiego rodzaju informacje. Od ilości kalorii znajdujących się w pączku do dokładnego wieku Baracka Obamy.

Joanna Sosnowska

Więcej o: