Fraps - program dla graczy i nie tylko [recenzja]

Fraps to program doskonale znany wśród graczy - dzięki niemu można bowiem sprawdzić wydajność aktualnie uruchomionej gry. Program jednak prócz tej przydatnej funkcji skrywa kilka innych, które mogą się przydać nie tylko graczom. Fraps jest programem płatnym z opcją darmowego, lecz ograniczonego użytkowania. Czy osoby niezainteresowane kupnem płatnej licencji mają tu czego szukać?

Fraps 3.5.6. System: Windows XP / 2003 / Vista / 7 Licencja: darmowa (ograniczona) / płatna (37$)

Fraps to najpopularniejszy program przeznaczony do sprawdzania wydajności w grach uruchomionych na PC. Jego łatwość obsługi i kilka zaawansowanych opcji sprawiły, że zyskał sobie ogromne grono zwolenników.

Fraps został spopularyzowany głównie dzięki możliwości sprawdzania wydajności danej gry/programu w czasie rzeczywistym . Po prostu wystarczy, że uruchomimy program, a następnie grę i w jednym z rogów ekranu pojawi się liczba informująca nas o ilości generowanych klatek na sekundę przez nasz komputer . Jest to bardzo przydatne jeśli chcemy uzyskać wyższą wydajność - możemy wtedy sprawdzić na jakich ustawieniach graficznych uzyskamy optymalny dla nas stopień wydajności.

Funkcja ta może niestety trochę zmniejszyć wydajność naszej gry, dlatego należy pamiętać, że z wyłączonym programem możemy uzyskać około 1-4 kl/s więcej .

Dodatkowo możemy uruchomić funkcję raportowania wydajności naszej gry, dzięki czemu zostanie utworzony plik zawierający informacje o wydajności aplikacji.

Kolejną funkcją dzięki której Fraps zasługuje na wyróżnienie jest funkcja robienia zrzutów ekranu . Jeśli chcemy przechwycić klatkę z gry, bo np. podoba nam się dana scena i chcemy zrobić z niej tapetę na pulpit, lub znaleźliśmy w grze coś ciekawego i chcemy się tym podzielić z innymi , wystarczy że naciśniemy jeden klawisz i zrobimy zdjęcie danej scenie w grze.

Możemy tworzyć niezliczoną ilość zrzutów ekranu (oczywiście do momentu skończenia się miejsca na dysku), bowiem wszystkie zapisują się w folderze który wskażemy w programie.

Darmowa wersja Fraps pozwala na zapisywanie obrazów jedynie w nieskompresowanym formacie BMP , przez co każdy plik zajmuje kilka megabajtów (możemy go później przekonwertować do mniejszego formatu lub rozdzielczości używając chociażby systemowego Painta) . Tak zrobione zrzuty ekranu możemy potem wykorzystać np. w prezentacji.

Ostatnią funkcją Frapsa jest nagrywanie ekranu . Jest to bardzo przydatna funkcja przy tworzeniu materiałów wideo jak np. wideorecenzji (darmowa wersja pozwala na utworzenie jedynie 30 sekundowego materiału ze znakiem wodnym umieszczonym u góry ekranu) .

Program przechwytuje obraz w nieskompresowanej jakości w związku z tym uzyskamy w materiale najlepszą jakość jaką można by sobie wymarzyć. Niestety proces nagrywania takich filmików wymaga dużej mocy, w związku z tym wydajność naszej gry może drastycznie spaść.

Opcji nagrywania jest natomiast bardzo wiele i są one całkiem przydatne. Możemy wybrać ilość klatek lub rozdzielczość filmu (dostępna jest pełna rozdzielczość lub 2 razy mniejsza). Dodatkowo możemy wybrać dźwięk z jakim będzie zapisywany nasz materiał - Stereo lub wielokanałowy. A jeśli będziemy chcieli dodać do wideo nasz komentarz wystarczy, że zaznaczamy opcję "Record external output" i równocześnie z ogrywaniem danego tytułu będziemy mówili do mikrofonu.

Tak wygląda przykładowy materiał wideo nagrany przez Fraps:

 

Sekretną funkcją Frapsa jest to, że prócz nagrywania materiałów z gier możemy również przechwytywać cały ekran naszego monitora . Aby to zrobić należy w pasku General zaznaczyć opcję Monitor Aero desktop (DWM) . Dzięki temu będziemy mogli robić zarówno zrzuty całego ekranu, jak i nagrywać wideo z całym pulpitem. Jest to przydatna funkcja jeśli chcemy np. utworzyć filmy instruktażowe.

Fraps to przydatne narzędzie dla graczy i nie tylko. Dzięki niemu sprawdzimy wydajność naszych gier, zrobimy z nich zrzuty ekranu lub nawet nagramy z nich filmy. Tak utworzone materiały będziemy mogli później wykorzystać do tworzenia prezentacji czy filmików na youtube. Niestety część jego funkcjonalności jest ograniczona przy darmowej licencji, lecz i tak możemy zrobić z programu dobry użytek w podstawowej wersji.

Podsumowanie: + łatwość instalacji i użytkowania; + mały rozmiar; + przydatność przy optymalizacji gier; + możliwość robienia nieskończonej ilości zrzutów ekranu; - brak polskiej wersji językowej; - drobny spadek wydajności podczas użytkowania programu (w grach o ok. 1-4 kl/s); - nagrywanie filmików w darmowej wersji pozwala na nagranie jedynie 30 sekund materiału; - zaawansowane opcje dostępne w płatnej wersji programu.

Program Fraps pobierzecie za darmo z serwisu Sciagnij.pl

Więcej o: