Foxit Reader - najszybszy sposób na otwarcie PDF [Recenzja]

Pliki w formacie PDF to obecnie najpopularniejszy sposób na zapisanie książki w wersji elektronicznej, instrukcji do zarówno oprogramowania jak i sprzętu czy nawet folderów reklamowych. Przez długi czas aplikacją wiodącą prym w ich obsłudze był Adobe Reader. Jednakże ten ostatni jest stosunkowo powolny i na słabszych komputerach nie będzie sprawować się najlepiej. Dla tych, którzy cenią szybkość działania jedną z najlepszych alternatyw jest Foxit Reader.

Foxit Reader 5.1.0 build 1021

System: Windows 98/2000/XP/Vista/7

Licencja: darmowa (dla niekomercyjnego zastosowania)

Program, oczywiście w pełni darmowy, jest ceniony przede wszystkim za wspomnianą szybkość działania. Faktycznie, po kliknięciu ikonki uruchamiającej aplikację całość jest gotowa do pracy w mgnieniu oka. Nie inaczej jest w przypadku, gdy zdecydujemy się, aby Foxit Reader był domyślną przeglądarką PDF i spróbujemy otworzyć dokument zapisany gdzieś na dysku - nawet w przypadku dużych, kilkuset stronicowych plików wszystko działa wyjątkowo sprawnie i szybko.

Z uwagi na niewielkie rozmiary FR nie zajmuje też dużo zasobów systemu, co będzie plusem dla chociażby właścicieli laptopów czy starszych komputerów. Ponadto, z jego pomocą możemy naraz otworzyć nawet kilkanaście plików PDF bez straty na szybkości działania. Na uwagę zasługuje też możliwość łatwego przełączania się pomiędzy wspomnianymi plikami - przypomina to korzystanie z kart w przeglądarce internetowej. Przed zamknięciem kilku naraz zostaniemy zapytani, czy na pewno chcemy to zrobić, co na pewno jest sporym ułatwieniem dla osób mniej uważnych.

W trakcie pracy z plikami poza standardowymi opcjami jak szybkie przechodzenie od jednej strony do drugiej czy możliwość zaznaczenia tekstu znajdziemy także opcję pozwalającą na wykonanie zrzutu ekranu. Zaznaczamy żądany obszar z pomocą myszki, a jego zawartość zostaje skopiowana do schowka. Możemy też dodać własną notatkę na danej stronie czy dokonać konwersji chociażby pliku tekstowego do formatu PDF.

Minusem programu jest na pewno brak pełnej polskiej wersji językowej. Mimo że istnieje możliwość wybrania takowej, to jednak działa to tylko częściowo. Jednakże nie jest to jakiś wielki problem - nawet bez znajomości języka angielskiego i tak każdy będzie potrafił dać sobie radę z obsługą aplikacji.

Podsumowanie:

+ bardzo szybka praca;

+ łatwość instalacji i użytkowania;

+ mały rozmiar;

- brak polskiej wersji językowej.

Program Foxit Reader pobierzecie za darmo w serwisie Sciagnij.pl

Więcej o: