Bandicam - alternatywa dla Frapsa [Recenzja]

Fraps stał się popularnym narzędziem, pozwalającym nagrywać filmy czy wykonywać zrzuty ekranu, zwłaszcza w rękach tych, którzy przygotowują materiały związane z grami wideo. Jeśli jednak szukamy alternatywy - Bandicam wydaje się co najmniej ciekawą propozycją.

Bandicam System: Windows 2003/2000/XP/Vista/7 Licencja: shareware

Pierwszą z zalet programu jest jego rozmiar - instalator ma zaledwie 6,35 MB, zaś na dysku twardym aplikacja zajmie jedynie około 20 MB. Do tego do działania nie jest konieczny mocny komputer, choć jeśli oczywiście zamierzamy nagrywać rozgrywkę jakiejś wymagającej gry - takowy będzie wymagany. Przy czym filmowanie naszych poczynań związanych choćby z przeglądarką internetową czy folderami przebiega bezproblemowo nawet na słabszych sprzętach.

Przyjrzyjmy się zatem możliwością Bandicam . Program pozwoli nagrać sekwencję wideo w rozdzielczości, która maksymalnie może miec 2560x1600. Zaś liczba FPS wynosi od pięciu do sześćdziesięciu klatek. Poza opcją nagrywania filmików z gier mamy też możliwość zgrania tego, co dzieje się z dowolną odpaloną aplikacją. Ta ostatnia opcja może być dostępna w trybie pełnoekranowym, jak i takim, na jaki się zdecydujemy - być może chcemy nagrać jedynie konkretne elementy np. naszej strony internetowej w celu przygotowania prezentacji czy reklamy. Co istotne, Bandicam obsługuje biblioteki zarówno DirectX jak i OpenGL.

Kolejną z zalet programu jest możliwość stworzenia stosunkowo niezłych jakościowo materiałów, które nie zajmą wiele miejsca. Mamy tu oczywiście wiele możliwości konfiguracyjnych, ale ta domyślna daje całkiem dobre rezulaty. Jest tu też opcja nagrywania nawet przez ponad dwadzieścia cztery godziny. Program wyposażono także w szablony - jednym ruchem  myszki możemy wybrać np. YouTube 720p, aby tak przygotowany film móc od razu wrzucić na wspomniany serwis.

Oczywiście nagrywanie to jedno, a twórcy nie zapomnieli też o możliwości tworzenia screenshotów, czyli popularnych i przydatnych w wielu sytuacjach zrzutów ekranowych. Naszą pracę możemy zapisać do kilku popularnych formatów, jak chociażby BMP, PNG czy też oczywiście JPG.

Program posiada też spore możliwości konfiguracyjne - możemy np. ustalić czy kursor myszki ma być widoczny czy też nie, albo czy zapis ma być przerwany, gdy plik odpowiednio "spuchnie", osiągając zadeklarowany wcześniej rozmiar. Ewentualnie możemy wybrać, aby nagranie skończyło się po określonym czasie. Bandicam zaoferuje nawet możliwość wyłączenia komputera po skończonej pracy. Mamy też opcję, aby po np. dziesięciu minutach aplikacja zakończyła jedno nagranie i rozpoczeła kolejne.

Program jest w języku polskim, a jego obsługa nie powinna nikomu przyspożyć żadnych problemów. Wszystko jest na tyle intuicyjne, że już po kilku chwilach będziemy mogli rozpocząć pracę z aplikacją. Co ciekawe, po pobraniu możemy korzystać z usług Bandicam do woli, jednakże maksymalna długość nagrania nie może przekroczyć dziesięciu minut. Będzie też widoczny niewielki embed z adresem internetowym producenta.

Minusem jest cena, która w tym wypadku jest wyższa niż u konkurencji. Być może wiele osób mając do wyboru sprawdzonego i od lat używanego przez chociażby osoby tworzące filmiki z gier Frapsa za kwotę 37$ i Bandicam za 39$ zdecyduje się na to pierwsze rozwiązanie.

Podsumowując - program zdecydowanie warty sprawdzenia, nawet jeśli nie zamierzamy go kupować, warto wypróbować. Dostajemy możliwość stworzenia całkiem długiego nagrania, a adres producenta nie przeszkadza aż tak bardzo. Z kolei po zakupie będziemy cieszyć się niewielką i sprawnie działającą aplikacją, która przysłuży się w wielu sytuacjach związanych z tworzeniem materiałów filmowych czy graficznych.

Podsumowanie: + łatwość instalacji i użytkowania; + mały rozmiar; - cena.

Program Bandicam pobierzecie za darmo z serwisu Sciagnij.pl.

Więcej o: