Wise Data Recovery - odzyskaj utracone dane [Recenzja]

Wise Data Recovery jest kolejną propozycją dla tych, którzy chcą odzyskać omyłkowo skasowane lub w inny sposób utracone dane z dysku twardego lub innego nośnika. Aplikacja jest niewielka i działa naprawdę szybko.

Wise Data Recovery System: Windows 8/2000/XP/Vista/7 Licencja: freeware (darmowa)

Pierwszą z zalet programu jest jego niewielki rozmiar - instalator ma zaledwie 1,65 MB, a umieszczenie na dysku zajmuje jedynie parę chwil. Dodatkowo Wise Data Recovery nie zajmie wiele z zasobów systemowych.

Program potrafi przywrócić usunięte dane nie tylko z dysków twardych, ale też z innych nośników, jak chociażby z pendrive'a. Radzi też sobie z zewnętrznymi dyskami twardymi czy różnego typu kartami pamięci.

Wise Data Recovery działa stosunkowo prosto. Włączamy go, a po lewej stronie z menu rozwijanego trzeba wybrać dysk twardy / partycje, którą chcemy sprawdzić pod kątem plików możliwych do odzyskania. Teraz tylko klikamy "Skanuj " - warto dodać, że program jest w polskiej wersji językowej - po czym po kilku chwilach otrzymujemy listę plików.

Każdy z nich został opatrzony odpowiednią datą, a także rozmiarem i kondycją. Ta ostatnia jest wyrażana w trzech stopniach - "bardzo zły", "dobry" i "nie do odzyskania". Im lepsza wartość, tym łatwiej i skuteczniej odzyskamy plik lub chociażby jego część. Możemy uszeregować wyszukane pliki wedle rozmaitych kryteriów, także tych związanych ze wspomnianą kondycją.

Wise Data Recovery pozwala na odzyskiwanie danych związanych zarówno z awarią dysku jak i przypadkowym usunięciem. Możemy użyć go do formatów takich jak DOC, XLS czy TXT, ale także wszelakich zdjęć - PNG, GIF albo JPG. Aplikacja radzi też sobie z filmami i muzyką.

Aby przywrócić dany plik musimy go tylko zaznaczyć, a następnie zdecydować się na kliknięcie "Odzyskaj ". Teraz tylko wybieramy miejsce, gdzie mają zostać zapisane "reanimowane" pliki.

Wise Data Recovery działa ze zmiennym szczęściem, a wiele zależy tu od kondycji dysku czy nawet konkretnego przypadku. Część osób bardzo go chwali, zaś innym nie udało się z jego pomocą nic zdziałać.

Jednakże z uwagi na fakt, że aplikacja jest darmowa - o ile tylko nie zamierzamy wykorzystać jej do celów komercyjnych - warto spróbować. Być może uda się nam przywrócić jakiś bardzo ważny plik, a jeśli nie - tak naprawdę nic nie tracimy.

Podsumowanie: + łatwość instalacji i użytkowania; + mały rozmiar; - nie zawsze działa tak, jak byśmy oczekiwali.

Program Wise Data Recovery pobierzecie za darmo z serwisu Sciagnij.pl.

Więcej o: