Hearthstone: Heroes of Warcraft [RECENZJA]

Hearthstone to gra karciana, pochodząca od studia Blizzard, autora takich hitów jak Starcraft, Diablo czy World of Warcraft.

Blizzard to bez wątpienia wyjątkowe studio, które niejednokrotnie pokazało, że potrafi trafić swoimi produkcjami nie tylko do wąskiej grupy graczy, ale wręcz wciągnąć w stworzony przez siebie świat miliony osób. Ich gry, nie dość, że często redefiniują dany gatunek, to często stają się niedoścignionym przez kolejne lata wzorem do naśladowania. Dodatkowo Blizzard zdaje się znać receptę na "grę dla każdego". Diablo , Starcraft , a w szczególności World of Warcraft , to pozycje, które przyciągnęły do siebie ludzi, którzy normalnie nie gustują w tego rodzaju gatunkach gier. W poniższej recenzji postaramy się więc odpowiedzieć na pytanie - czy ta umiejętność tworzenia bardzo grywalnych gier przekłada się na ich kolejną produkcję?

Blizzard

Hearthstone... czyli?

Hearthstone to nietypowa produkcja Blizzarda, biorąc pod uwagę, iż jest ona darmowa oraz należy do gatunku karcianek. Studio odpowiedzialne za duże, tworzone latami produkcje, słynie właśnie z "wielkich" tytułów, oferujących graczom zabawę na całe lata. Z tej perspektywy wyczekując tej nowej karcianki nie byłem w stanie myśleć o tej pozycji inaczej niż o dodatku, do słynnego World of Warcraft, gdyż to z tego uniwersum Hearthstone czerpie inspirację. Spodziewałem się prostej gry, dającej fanom możliwość zabawy w trochę inny sposób, zachowując jednak ducha słynnego World of Warcraft . Przypominało to trochę świat gadgetów, które wypuszcza się po sukcesie jakiejś gry lub filmu, mających wygenerować jak największy dodatkowy zysk z powstałej w głowach fanów pasji.

Po kilkudziesięciu godzinach spędzonych z Hearthstone chyba już wiem czym ta gra jest. Wiem również czym nie jest. Z czystym sumieniem muszę przyznać, że Blizzard kolejny raz stworzył coś wyjątkowego. Coś, co potrafi być wyjątkowe, ale jednocześnie daje nam po trochu wszystkiego, czego byśmy spodziewali się po tego rodzaju grze. Zaczynając od negatywów - Hearthstone nie jest najlepszą na świecie grą karcianą. Zdecydowanie, jeśli jesteśmy zagorzałymi fanami tego rodzaju gier, z pewnością znajdziemy na rynku bardziej rozbudowane oraz wymagające pozycje. Gry karciane słyną przede wszystkim z możliwości rozwoju tak zwanej talii, czyli uzbierania oraz dobrania odpowiednich kart tak, by gracz posiadał deck odpowiadający przemyślanej wcześniej taktyce. To właśnie połączenie elementów strategii oraz możliwości rozbudowy swojego arsenału, sprawiło, że gry karciane są tak popularne. Hearthstone daje nam taką możliwość i mimo, iż nie jest najbardziej zaawansowaną karcianką świata, to oferuje szerokie możliwości prowadzenia rozgrywki i budowania talii.

Blizzard

Hearthstone - gra dla każdego?

Hearthstone stara się uderzyć w gusta każdego, oferując zarówno rozbudowane podejście taktyczne do samej rozgrywki, jak również łatwość rozpoczęcia zabawy przez osoby, nie mające do tej pory do czynienia z karciankami. Zasady gry oraz podstawowe taktyki, są na tyle przejrzyste, że już po kilku grach początkująca osoba będzie wiedziała, co robić w danej sytuacji. Arsenał, jak oddany jest nam do dyspozycji składa się zarówno z kart o konkretnej sile, możliwościach wpływu na inne karty, jak również będące zwykłymi czarami, atakującymi lub kontrolującymi przeciwnika oraz jego karty. Do dyspozycji graczy oddane są jednocześnie klasy postaci, które w znacznym stopniu odzwierciedlają to, z czym mamy do czynienia w World of Warcraft. Możemy więc wcielić się klasyczne postaci takie jak Paladyn, Szaman czy wojownik. Dodatkowo każda z nich posiada karty, które w swym działaniu są niemal identyczne z faktycznymi umiejętnościami tych klas w świecie World of Warcraft .

Blizzard

Podsumowanie

Gra się świetnie. Laik cieszy się, że może pograć w grę posiadającą ciekawe zasady oraz przyjemną, Blizzardową oprawę. Fan World of Warcraft będzie się ekscytował możliwością toczenia pojedynków niemal jak w swoim ukochanym MMO. Osoba lubiąca gry karciane otrzyma ciekawy pomysł na sposób rozgrywki oraz prowadzenie pojedynków w oparciu o daną strategię i build. I to chyba właśnie połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że Hearthstone jest tak ciekawą pozycją. Gra do każdego, nie przytłaczając lub też zaniedbując oczekiwań danej grupy graczy. Mimo, iż nie posiada ona w sobie czegoś wyjątkowego, to właśnie synergia pojedynczych elementów, sprawia, że jest tak dobra pozycją. Możliwość toczenia pojedynków online, możliwość gry na urządzeniach przenośnych czy w końcu jakość, jaka jest nam znana we wszystkich grach od Blizzarda - to wszystko sprawia, iż Hearthstone jest wart polecenia każdemu, kto chce zarówno wciągnąć się na wiele godzin, czy po prostu spędzić kilka wolnych chwil przy dobrej grze.

OCENA KOŃCOWA: 4/5

HEARTHSTONE : HEROES OF WARCRAFT Platformy sprzętowe: PC , Android , iOS Deweloper: Blizzard Testowano wersje gry dla PC i tabletów z Androidem.

Grę Hearthstone: Heroes of Warcraft możecie pobrać za darmo:

- dla komputerów PC (Windows, Mac OS) ;

- dla urządzeń mobilnych z systemem iOS (iPod, iPad, iPhone) ;

- dla urządzeń mobilnych z systemem Android (tablety z ekranem większym niż 7") .

Więcej o: