Bloodborne [RECENZJA]

Bloodborne jest grą RPG akcji z perspektywy trzeciej osoby, osadzonej w klimatycznym, pełnym niebezpieczeństw świecie. Ten exclusive na konsolę Playstation 4 jest po części kontynuacją tego, co można było doświadczyć w grach Dark Souls oraz Demon's Souls. Gra korzysta z podobnych pomysłów, stylu gry oraz przede wszystkim typowym dla serii poziomem trudności.

Charakter rozgrywki Fani serii Souls nie mogli prawdopodobnie się już doczekać nowej produkcji FromSoftware. Gry te stały się dla wielu osób synonimem hardcorowej rozgrywki, podczas gdy dla innych posiadały wręcz odstraszające rozwiązania, którym nijak było do synonimu dobrej zabawy. Bloodborne zdecydowanie kontynuuje tą tradycję i mimo, że posiada wiele rozwiązań, które dla osób nieobeznanych z serią będą stanowić zachętę do wciągnięcia się w ten mroczny świat, to i tak rozgrywka przez większość czasu będzie co najmniej trudna, a czasem wręcz odpychająca.

Pisząc te słowa muszę się przyznać, że nie jestem fanem serii Souls i do Bloodborne podchodzę po prostu jak do kolejnej, nowej gry. Co więcej, oczekuję od niej powiewu świeżości, wynikającego z faktu, iż tytuł ten jest exclusivem na PS4 (których wciąż nam mało). Odpalając grę liczyłem przede wszystkim na grę RPG, nastawioną na sposób walki, a konkretnie wysoki poziom trudności będący nieodłącznym elementem dosłownie każdego pojedynku. Gry FromSoftware zawsze były trochę inne, i dając mało, wymagały dużo. Mam wrażenie, że to właśnie ten element odpowiada za ich sławę oraz sukces.

FromSoftware

Co nowego od FromSoftware? Osoby obeznane z Soulsami będą czuły się jak w domu. System walki podobnie jak w tych produkcjach zmusza nas do osiągania wyżyn skupienia przy każdym starciu z wrogiem, gdyż zginąć jest łatwo, jeśli tylko pozwoli sobie na chwilę nieuwagi. Sama rozgrywka nastawiona jest bardziej na walkę, gdyż pozbawieni zostaliśmy tarczy, która była ważnym elementem każdej potyczki w serii Souls. W Bloodborne każdy trafiony cios pozwala nam zregenerować część życia, co ewidentnie wymusza od nas byśmy częściej ryzykowali zadanie kolejnego ciosu. Do tego otrzymujemy broń dystansową, która mimo, że nie zadaje zbyt wielu obrażeń, daje nam pewne możliwości taktyczne i szansę na zadanie bardziej groźnego ciosu.

Świat, który przyjdzie nam zwiedzać jest zdecydowanie mocnym atutem Bloodborne. Wszystko jest mroczne, niczym w grach z gatunku survival horror. Zarówno przeciwnicy jak i bossowie prezentują ciekawe obszary wyobraźni twórców Bloodborne. To samo tyczy się świata, który przyjdzie nam zwiedzać. Graficznie całość stoi na dobrym poziomie, tworząc razem z ciekawą architekturą przekonujący i zachęcający do eksploracji świat. Oręże jakim przyjdzie nam walczyć nie odstępuje od tej koncepcji, oferując nam czasem oryginalne, czasem wręcz dziwne bronie, które to jednak idealnie pasują do wydarzeń, jakie mają miejsce na ekranie.

FromSoftware

YOU DIED... Gra się przyjemnie nawet dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z grami FromSoftware. Walka wymaga od nas przemyślenia sytuacji, a lokacje jakie poznajemy zawsze mają coś do zaoferowania, czy to ze względu na sposób, w jaki będziemy toczyć pojedynek, czy też dając nam po prostu możliwość odkrywania nowych, poukrywanych na pierwszy rzut oka miejsc. Elementy RPG, otaczający nas świat - wszystko to jest plusem tej pozycji. Tym jednak, co ją wyróżnia to bez wątpienia poziom trudności. Fani Soulsów wiedzą, że przyjdzie im ginąć wielokrotnie, zanim znajdą sposób na konkretnego przeciwnika. Osoby zaczynające swoją przygodę z tym rodzajem rozgrywki, będą natomiast musiały nauczyć się tego na własnej skórze.

FromSoftware

Bloodborne - gra dla każdego? Jako osoba, która traktuje gry wideo jako przyjemność, urozmaicającą inne obszary życia, muszę powiedzieć, że rozumiem dlaczego gry Soulsowe odniosły taki sukces. To właśnie ta trudność każdego, pojedynczego pojedynku sprawia, że pojawia się tak duże uczucie satysfakcji, gdy już uda nam się pokonać danego wroga. Jednak muszę jednocześnie przyznać, że w świetle tego, co obecny rynek gier ma do zaoferowania, nie każdy będzie się dobrze bawił grając w Bloodborne. Gra niczego nie uczy, w niczym nie pomaga, a wszystko musimy zrozumieć popełniając każdy możliwy błąd. Będziemy często umierać, nawet bardzo często. Przemierzać będziemy te same lokacje, i to wielokrotnie. Metoda giń, powtórz jest głównym motorem całej rozgrywki. Zadać należy więc sobie pytanie, czy uruchamiam konsolę by się zrelaksować, czy też frustracja i trudność gry są dla mnie główną siłą napędową. Bloodborne jedni pokochają, inni potraktują jak totalną pomyłkę.

OCENA: 3/5

BLOODBORNE

Data premiery w Polsce: 24 marca 2015r. Platformy sprzętowe: Playstation 4 Deweloper: FromSoftware Dystrybucja: Sony Computer Entertainment Polska

Polecamy: Tapety na pulpit z gry Bloodborne do pobrania za darmo

embed

Bloodborne (PS4)

    w okazje.info

    Więcej o: