Windows 10 - dlaczego warto?

Na rynek wchodzi właśnie nowy system operacyjny od Microsoftu i zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie czy warto przeskakiwać na nową wersję. O ile wcześniej czy później większość użytkowników i tak dokona aktualizacji systemu, to warto już teraz poznać kilka powodów, dla których powinniśmy zmienić system operacyjny na Windows 10.

Dla wielu osób głównym argumentem może okazać się cena, a raczej jej brak. Użytkownicy posiadający system Windows 7 lub wyższy, mogą dokonać aktualizacji do Windows 10, nie ponosząc po drodze żadnych dodatkowych opłat ( więcej o tym procesie możecie przeczytać tutaj ).

Nie ma co ukrywać, że propozycja Microsoftu jest bardzo atrakcyjna i zapewne przekona tą ofertą do przeskoczenia na nowe okienka. Pamiętać jednak trzeba, że opcja ta jest aktywna tylko przez rok od premiery Windows 10. Jeśli przez ten okres nie dokonamy aktualizacji, konieczne będzie zakupienie systemu operacyjnego.

Free upgradeFree upgrade Microsoft Microsoft

Nowy DirectX tylko na Windows 10

Granie to dla wielu osób nieodłączny element korzystania z komputera. Możliwość rozbudowy peceta w celu posiadania najnowszych podzespołów, wykorzystywanych właśnie do gier wideo, to motyw często towarzyszący posiadaniu komputera stacjonarnego.

Teraz by móc cieszyć się najlepiej wyglądającymi produkcjami korzystanie z Windows 10 może okazać się koniecznością. Stanie się tak dlatego, że DirectX 12 będzie dostępny tylko i wyłącznie na nowej wersji systemu operacyjnego . Jeśli więc ktoś chce korzystać z najnowszych możliwości oferowanych przez deweloperów gier, będzie musiał posiadać również najnowszy system Windows.

DirectX 12DirectX 12 Microsoft Microsoft

Multiplatformowy Windows

Windows 10 ma ambicję opanować rynek urządzeń przenośnych i stać się docelowym multiplatformowym systemem operacyjnym. Dzięki funkcjom nowych okienek użytkownik może pracować na systemie korzystając z komputera stacjonarnego, po czym płynnie przejść do używania go na przykład na tablecie lub telefonie.

Najciekawiej wygląda natomiast możliwość dostosowania się systemu do funkcji, jaką aktualnie pełni urządzenie, co sprawdza się w przypadku "tableto-laptopów". Urządzenia konwertowalne sprawiają, że system płynnie zmienia swój wygląd w zależności od tego, czy korzystamy z urządzenia jak z tabletu, czy też jak z komputera stacjonarnego.

MultiplatformMultiplatform Microsoft Microsoft

Cortana - wirtualna asystentka

Korzystanie z wirtualnych asystentów potrafi być bardzo przydatne, co może potwierdzić fakt, iż usługi rozpoznawania mowy są wciąż ulepszane i rozwijane przez wielu deweloperów. Cortana, czyli nasza komputerowa asystentka jest jedna z nowych funkcji, jakie wprowadza Windows 10 i trzeba przyznać, że bardzo dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem naturalnej mowy.

Rozwiązanie to usprawnia wiele prostych czynności, jak na przykład odnalezienie konkretnego miejsca na mapach czy też wrzuceniu terminu do kalendarza. Minusem może niestety być fakt, iż nie ma jeszcze polskiej wersji językowej, ta jednak ma się pojawić w najbliższym czasie.

CortanaCortana Microsoft Microsoft

Microsoft Edge - nowy, lepszy Internet Explorer

Przeglądarka Internet Explorer była już wielokrotnie modyfikowana, wciąż jednak ciągnęła się za nią zła sława i ogólnie nie najlepszy wizerunek. Microsoft próbował wielokrotnie naprawić popełnione w przeszłości błędy, jednak okazało się, że uśmiercenie Explorera będzie jedyną możliwą drogą na stworzenie przez Microsoft konkurencyjnej na rynku przeglądarki internetowej.

W Windows 10 otrzymamy nową przeglądarkę Microsoft Edge, która okazuje się być nie tylko lepszą wersją Explorera ale przede wszystkim potencjalnym konkurentem dla popularnych przeglądarek innych firm. Nowe funkcje oraz wygodniejsza obsługa bez wątpienia zainteresują oraz przyciągną do siebie wielu użytkowników.

Microsoft EdgeMicrosoft Edge Microsoft Microsoft

Poza powyższymi usprawnieniami jest czeka nas oczywiście cała masa usprawnień oraz modyfikacji w działaniu samego systemu operacyjnego. Jednak te zmiany będą zapewne najbardziej rzucającymi w oczy. Dla wielu więc użytkowników jedna z powyższych zmian może być decydującym powodem, dla którego zmieni się system operacyjny na Windows 10.

Więcej o: