Windows 10: Jak powrócić do Windows 8.1? Poradnik

Jeśli skorzystałeś z opcji aktualizacji systemu Windows 8.1 do Windows 10 masz jeszcze pewien czas na powrót do poprzedniego systemu. Prezentujemy instrukcję jak tego dokonać.

Wszyscy użytkownicy posiadający komputer z systemem Windows 7 lub Windows 8.1 mogą przez okres roku od premiery skorzystać z darmowej aktualizacji swojego systemu do Windowsa 10. Można dokonać tego procesu poprzez pobraną przez Windows Update specjalną usługę, bądź przez aplikację Windows 10 Media Creation Tool - dostępną do pobrania tutaj .

Windows 10 Media Creation Tool

Jeśli jednak zdarzyłoby się, że system Windows 10 nie spełnia naszych oczekiwań możemy dokonać przez okres 30 dni od instalacji nowego systemu powrotu do poprzednio zainstalowanego Windowsa - zarówno Windows 7, jak i Windows 8.1.

Jak powrócić do Windows 8.1 po instalacji Windows 10?

1. Pierwszym warunkiem jaki musi być spełniony żeby móc powrócić do Windows 8.1 jest okres nie więcej jak 30 dni po aktualizacji do systemu Windows 10 . Po upłynięciu tego okresu Windows 10 po prostu skasuje dane jakie zostały w jego pamięci z poprzedniego systemu, żeby zrobić miejsce na dysku na inne dane i nie będzie możliwy powrót do poprzedniego systemu.

Ustawienia w Windows 10Ustawienia w Windows 10 Ustawienia w Windows 10 Ustawienia w Windows 10

2. Jeśli spełniamy założenie pierwszego punktu możemy przejść do menu Ustawień. Znajdziemy je wchodząc w Start -> Ustawienia .

Ustawienia w Windows 10Ustawienia w Windows 10 Ustawienia w Windows 10 Ustawienia w Windows 10

3. Kolejnym krokiem jest przejście w menu Ustawień do karty o nazwie Aktualizacja i zabezpieczenia .

Powrót do Windows 7 z Windows 10Powrót do Windows 7 z Windows 10 Powrót do Windows 7 z Windows 10 Powrót do Windows 8.1 z Windows 10

4. W karcie Aktualizacja i zabezpieczenia wchodzimy w opcje Odzyskiwanie , a tam wybieramy usługę Wróć do systemu Windows 8.1 . Klikamy na przycisk Rozpocznij .

Powrót do Windows 8.1 z Windows 10Powrót do Windows 8.1 z Windows 10 Powrót do Windows 8.1 z Windows 10 Powrót do Windows 8.1 z Windows 10

5. Kolejny ekran to ankieta od Microsoftu, która ma na celu zdobycie informacji zwrotnej dlaczego zdecydowaliśmy się na powrót z Windows 10 do Windows 8.1 . Po zaznaczeniu odpowiednich wg nas opcji kontynuujemy proces powrotu do Windows 8.1 poprzez naciśnięcie przycisku Dalej .

6. Rozpocznie się teraz proces przywracania poprzedniego systemu operacyjnego , czyli w tym przypadku Windows 8.1. Niemniej jednak cały proces wygląda dokładnie tak samo, w przypadku powrotu z Windows 10 do Windows 7.

Sam proces przywracania Windowsa 8.1 jest w miarę szybki i powinien zająć ok. kilkanaście minut (w zależności od ilości danych przywracanego systemu i mocy obliczeniowej komputera).

Więcej o: