Raspberry Pi 3: kolejna wersja mini-komputera już dostępna w sprzedaży

Dopiero co mogliśmy czytać drobne przecieki na temat możliwej specyfikacji kolejnej wersji Raspberry Pi, a komputer już dostępny jest w sprzedaży!

Pierwszy model Raspberry Pi 3 zadebiutował w 2012 roku i oferował naprawdę solidne podzespoły za niewielką cenę 35$. 4 lata później kolejna iteracja Raspberry Pi przeskakuje z architektury ARM na 64-bitową, znacznie zwiększając możliwości urządzenia - jednocześnie zachowując jej pierwotną, całkiem przystępną cenę.

Jeśli jeszcze nie znacie projektu Raspberry Pi to w skrócie jest to miniaturowy komputer, który umożliwia uruchomienie na nim różnych dystrybucji systemów operacyjnych (np. linuxa). Dzięki jego niewielkim rozmiarom i przystępnej cenie można wykorzystywać go do rozmaitych projektów wymagających jednostek obliczeniowych. Dzieci mogą wykorzystywać go w szkołach do nauki programowania, a zawzięci hobbiści wykorzystają je do stworzenia maszyn, będących emulatorami gier, czy jednostek będących "mózgiem" robotów.

Raspberry Pi 3 model B zawiera:

- 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex-A53 (64-bit); - wbudowane Wi-Fi 802.11n; - wbudowany Bluetooth 4.1; - 1GB pamięci RAM; - 4xUSB, HDMI OUT, mini-jack audio, slot na karty microSD, port Ethernet LAN, 40-pinowa łączność GPIO.

Więcej o nowym Raspberry Pi 3 możecie przeczytać na oficjalnej stronie projektu:  raspberrypi.org/blog/raspberry-pi-3-on-sale/ .

Więcej o: